Uwaga na oszustwo „na Blika” !

Metody działania przestępców są różne. Jedną z nich są włamania na konta portali społecznościowych i rozsyłanie do przypadkowych osób próśb o pożyczkę w formie kodu Blik. Po otrzymaniu takiego kodu, pieniądze natychmiast są wypłacane. Pokrzywdzeni dopiero po fakcie orientują się, że padli ofiarą oszustwa. W taki sposób pieniądze straciła 40-latka z Zamościa, która odpowiedziała na fałszywą wiadomość. Nie zdając sobie sprawy, że reaguje na prośbę osoby, która chwilę wcześniej włamała się na konto społecznościowe jej koleżanki, udostępniła oszustowi 3 kody Blik. Straciła ponad 1600 złotych.

Oszuści działający metodą „na Blika” włamują się na konta społecznościowe przypadkowych osób. Następnie podszywając się pod właściciela takiego konta rozsyłają do jego znajomych wiadomości z prośbą o szybką pożyczkę w formie kodu Blik.

O takim właśnie oszustwie wczoraj zawiadomiła policjantów 34-letnia mieszkanka Zamościa. Z przekazanych funkcjonariuszom informacji wynika, że ktoś włamał się na jej konto na facebooku, a następnie rozesłał do jej znajomych wiadomości z prośbą o pożyczkę i przesłanie kodu Blik. 34-latka chciała sprawdzić, co dzieje się z jej kontem, gdy tylko dowiedziała się o rozsyłanych w jej imieniu wiadomościach. Nie miała jednak już do niego dostępu. Wielu jej znajomych podejrzewając, że może to być próba oszustwa nawiązało kontakt telefoniczny z kobietą. Niestety na fałszywą wiadomość zareagowała jej 40-letnia koleżanka, która udostępniła oszustowi 3 kody. W ten sposób straciła ponad 1600 złotych.

W tego typu sytuacjach nie można działać pochopnie, w szczególności gdy w otrzymanej wiadomości występuje wątek finansowy. Zawsze należy najpierw upewnić się, kto jest jej autorem na przykład poprzez kontakt telefoniczny z osobą, która rzekomo potrzebuje naszej pomocy. Takie działanie pozwoli zweryfikować, czy mamy do czynienia z próbą oszustwa.

aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk

foto.redakcja

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *