Umowa na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Zamościa podpisana

Jak podaje GDDKiA O/Lublin podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Umowę wartą 4 190 081,10 zł zrealizuje firma Kontrakt – Biuro Projektowo Konsultingowe z Gdańska. Uwzględniając dzisiejszą umowę, w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych i Programu Budowy 100 obwodnic od 1 stycznia br. podpisaliśmy czterdzieści siedem umów na prace przygotowawcze, dla zadań o łącznej długości ok. 663 km i wartości blisko 149 mln zł.

Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).

STEŚ-R posłuży do opracowania wariantów przebiegu obwodnicy, zakresu rzeczowego zadania, a także uzyskania DŚU, która zatwierdzi ostateczny przebieg trasy.
Dokumentacja będzie też podstawą do przygotowania i przeprowadzenia przetargu na wyłonienie wykonawcy obwodnicy Zamościa. Inwestycja będzie realizowana w systemie Projektuj i buduj.

Nowa droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) będzie przebiegać w nowym śladzie i będzie miała po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. W ramach inwestycji powstaną też m.in. skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ciągi pieszo-rowerowe, drogi dojazdowe i urządzenia ochrony środowiska.

Siedem obwodnic w woj. lubelskim

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w województwie lubelskim powstanie siedem obwodnic:

  • Łukowa (DK63/76),
  • Łęcznej (DK82),
  • Janowa Lubelskiego (DK74),
  • Dzwoli (DK74),
  • Gorajca (DK74),
  • Szczebrzeszyna (DK74),
  • Zamościa (DK74).

Więcej o realizacji obwodnic z PB100 w woj. lubelskim

Komfortowo i bezpiecznie

Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na  stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *