“Uciekający pożar” na krajowej 74.

Wczoraj (9 kwietnia)  zamojscy strażacy tuż przed godz. 15 otrzymali nietypowe zgłoszenie. Hrubieszowscy strażacy poinformowali kolegów, że drogą krajową 74 na trasie Hrubieszów – Zamość jedzie samochód ciężarowy z oznakami pożaru, który nie chce się zatrzymać. Zastępy z powiatu hrubieszowskiego (2 z JRG Hrubieszów i OSP Werbkowice) próbowały go dogonić – nieskutecznie. Do tej sytuacji skierowano zastęp z JRG Zamość oraz OSP Miączyn, które wyjechało chwilę po tym jak ciężarówka minęła Miączyn i popędziła dalej w kierunku Zamościa. Finał działań gaśniczych miał miejsce w miejscowości Karp. Kierowca widząc z daleka nadjeżdżających strażaków dawał sygnały świetlne wskazujące o nietypowości zdarzenia.  Strażacy przewidując sytuację zjechali na pobliski parking i błyskawicznie rozwinęli linię gaśniczą, co pozwoliło na podjęcie natychmiastowych działań gaśniczych.

Powodem tego dość nietypowego zdarzenia było zablokowanie się układu hamulcowego w ciężarówce przewożącej drewno w postaci dłużyc. Kierowca pierwotnie podjął działania gaśnicze z wykorzystaniem gaśnicy, ale okazały się nieskuteczne. Z uwagi na realne zagrożenie zapalenia się opony, a następnie ładunku kierujący pojazdem podjął decyzję, że zatrzyma się dopiero wtedy gdy pojawią się na trasie strażacy, jednocześnie pozostawał w stałym kontakcie ze służbami.  

Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie, straty związane ze spaleniem się układu hamulcowego okazały się niewielkie (około 1 tys. zł).

( inf. mł. bryg. Andrzej Szozda oficer prasowy KM PSP Zamość, fot. ilustracyjna: pixabay.com )

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *