Światowy Zlot Harcerzy w USA ze wsparciem Terytorialsów

Żołnierze WOT będą wspierać organizację tegorocznego międzynarodowego zlotu harcerzy z całego świata, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Zachodniej Wirginii w USA. W delegacji z naszego kraju znalazł się żołnierz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, szeregowy starszy ratownik medyczny Wojciech Dzikowski.

Już 18 lipca br. do Stanów Zjednoczonych zostanie skierowana grupa zadaniowa Wojsk Obrony Terytorialnej, złożona z ratowników medycznych, oficerów operacyjnych, specjalistów łączności i logistyki z zadaniem wsparcia Gwardii Narodowej USA w organizacji i zabezpieczaniu imprezy 24th World Scout Jamboree. Prace grupy zadaniowej skupione będą na wsparciu uczestników zlotu przybyłych z Polski oraz harcerzy z różnych wspólnot polonijnych.

W delegacji z naszego kraju, w zespole zabezpieczenia medycznego znalazł się szer. Wojciech Dzikowski, który służy w 25 Batalionie Lekkiej Piechoty w Zamościu na stanowisku starszy ratownik. Na co dzień jest ratownikiem medycznym i pracownikiem Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

O tym, jak znalazł się w tym prestiżowym gronie i zadaniach, jakie czekają Terytorialsów powiedział – „Na wyjazd do USA wybrano grupę 10 żołnierzy WOT. Ostatni etap kwalifikacji do polskiego kontyngentu osobiście śledził Dowódca WOT. Z pewnością, udział w zabezpieczaniu medycznym ogólnoświatowej imprezy na 50 tysięcy osób, u boku żołnierzy amerykańskich, jest dla mnie dużym wyróżnieniem, to również wyraz zaufania i uznania dla naszych kompetencji. Na miejscu będziemy pracować z żołnierzami Gwardii Narodowej, wspólnie realizując zabezpieczenie medyczne. Współpraca żołnierzy WOT z żołnierzami Gwardii Narodowej USA daje możliwość poszerzenia horyzontów i wzbogacenia naszych doświadczeń, które później można przeszczepić na nasz grunt”.

Propozycję współpracy przy organizacji zlotu złożył dowódca Gwardii Narodowej stanu Zachodnia Wirginia gen. dyw. James Hoyer, podczas spotkania dowódców formacji OT, jakie odbyło się w Polsce w październiku 2018 roku. WOT od początku powstania rozwijają współpracę z Gwardią Narodową USA – głównie ze stanów Illinois i Zachodnia Wirginia. Współpraca ma charakter doradczy i szkoleniowy, na obecnym etapie obejmuje również udział w ćwiczeniach i działaniach wspierających społeczności lokalne, w tym zarządzanie kryzysowe.

24th World Scout Jamboree jest największym na świecie zlotem harcerskim,
w którym uczestniczą skauci ze 164 krajów. Impreza organizowana jest, co cztery lata, w tym roku gospodarzem są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. W przedsięwzięciu uczestniczyć będą Polacy skupieni, min. w organizacjach działających pod Protektoratem Prezydenta RP: Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Ponadto w zlocie weźmie udział 35 pełnoletnich opiekunów i 75 wolontariuszy. Wyjazd polskich harcerzy do USA organizowany jest przy współpracy z Ministerstwami: Spraw Zagranicznych, Edukacji, Obrony Narodowej oraz Ambasadą USA w Warszawie.

info. kpt. Damian STANULA OFICER PRASOWY

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *