„Setka” zamojskiego Ogrodu Zoologicznego

W bieżącym roku zamojskie ZOO obchodzi wiek swojego istnienia. Z tego też powodu w najbliższych dniach odbędą się obchody tego zacnego jubileusz.

Zainauguruje je w czwartek , 27 września, posiedzenie Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Dzień później (piątek, 28 września) zaplanowano zamkniętą konferencję dotyczącą stulecia zoo, na którą zaproszono m.in. dyrektorów i pracowników ogrodów zoologicznych, władze miasta, radnych, Wojewodę Lubelskiego, wszystkich byłych i obecnych pracowników ogrodu oraz potomków profesora Stefana Milera.

W sobotę (29 września) w ramach obchodów jubileuszu mieszkańcy miasta i regionu będą mogli zwiedzać zamojskie ZOO za darmo. Tego dnia także co dwie godziny (11:00, 13:00, 15:00) w sali konferencyjnej ogrodu (budynek dydaktyczny) będzie wyświetlany film o historii zoo. Składają się na niego m.in. zdjęcia archiwalne i wspomnienia uczniów prof. Stefana Milera.

Na czas obchodów jubileuszu, do zoo zostanie przeniesiona z Rynku Wielkiego Budka Niepodległości.

Dodajmy, że zamojskie zoo jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Jego początki sięgają roku 1918, kiedy to Stefan Miler, profesor Męskiego Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego, postanowił założyć pierwszy w Polsce szkolny ogródek przyrodniczy. W 1980 roku zoo zostało przeniesione do siedziby przy ul. Szczebrzeskiej.  Zamojski ogród zoologiczny jest jedną z największych atrakcji miasta – co roku odwiedza go około 200 tys. osób.

(inf. UM Zamość)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *