Raport – Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce
Narodowy Bank Polski opublikował raport „Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce – wpływ pandemii i wojny na charakter migracji w Polsce. Raport z badania ankietowego”
Niniejszy raport przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej wśród migrantów z Ukrainy w listopadzie 2022 r. – zarówno uchodźców, jak i osób, które do Polski przyjechały jeszcze przed wojną.
W raporcie porównano różne aspekty sytuacji życiowej oraz aktywności na rynku pracy uchodźców oraz emigrantów przedwojennych oraz sytuacji uchodźców w listopadzie 2022 roku w stosunku do badania ankietowego z maja 2022 r. Wyniki tych analiz wskazują między innymi, że :
• Utrzymują się duże różnice w strukturze demograficznej, w sytuacji na rynku pracy oraz planach pozostawania w Polsce pomiędzy migrantami, którzy przybyli do Polski przed 24.02.2022r., a uchodźcami.
• Przekształcanie czasowych pobytów w długoterminowe oraz plany pozostania w Polsce na dłużej są znacznie częstsze wśród osób, które przyjechały do Polski przed wojną, na co wpłynęła nie tylko wojna, ale także pandemia COVID-19 oraz wprowadzane w Polsce w latach 2020-2021 zmiany regulacyjne dotyczące pracy i pobytu w Polsce.
• W ciągu dziewięciu miesięcy od wybuchu wojny znacząco poprawiła się integracja uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy oraz ich samodzielność ekonomiczna. Niemniej jednak wciąż ok. 20% uchodźców mieszkało w lokalach udostępnionych bezpłatnie przez osoby prywatne lub w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania
• Migranci przedwojenni najczęściej pracowali w przemyśle i usługach niewymagających wysokich kwalifikacji. Wśród uchodźców największą grupę stanowiły natomiast osoby wykonujące usługi dla gospodarstw domowych. Około 1/3 migrantów sprzed wojny oraz 46% uchodźców miało poczucie, że pracuje w Polsce poniżej swoich kwalifikacji.
• Znajomość języka polskiego jest silnie skorelowana z możliwością znalezienia zatrudnienia. Jest to szczególnie widoczne wśród uchodźców.
• Według opinii imigrantów adaptację obywateli Ukrainy do życia i pracy w Polsce ułatwiłaby pomoc w postaci kursów języka polskiego, łatwiejszej legalizacji pobytu, wprowadzenie ułatwień dotyczących nostryfikacji dyplomów oraz pomoc w pośrednictwie pracy.
• Migranci wspierają swoich bliskich w Ukrainie poprzez przekazy pieniężne i niepieniężne. Osoby z migracji przedwojennej pomimo coraz dłuższego pozostawania w Polsce nie zmniejszają częstości przekazywania środków na Ukrainę.
• Zarówno liczba imigrantów jak i ich aktywność zawodowa różni się w zależności od regionu Polski. Uchodźcy relatywnie najczęściej osiedlali się w woj. mazowieckim oraz woj. dolnośląskim. Z kolei największy odsetek pracujących migrantów występował na Pomorzu oraz w woj. dolnośląskim.
Cały raport TUTAJ
info./Biuro Prasowe NBP