Pożegnanie Pani Bogumiły

27 maja zmarła Bogumiła Sawa, regionalistka, autorka wielu cennych studiów historyczno-architektonicznych dotyczących miasta Zamościa.

W 1978 r. na UMCS obroniła pracę doktorską „Przemiany miasta Zamościa w latach 1772-1866”. Przez 12 lat pracowała jako dokumentalistka w Zamojskim Oddziale Państwowego Przedsiębiorstwa Pracowni Konserwacji Zabytków. Przez wiele lat prowadziła wnikliwe kwerendy biblioteczne i archiwalne dotyczące staropolskiego i XIX-wiecznego Zamościa, dokonując ciekawych odkryć. Odnalazła rysunki attyki na kamienicy przy Rynku Wielkim nr 5a, sfinansowała z własnych oszczędności projekt budowalny i w 2006 r. udało się doprowadzić do końca jej rekonstrukcję. Na początku lat 80-tych 20 w. Bogumiła Sawa rozpoczęła, wraz z innymi osobami prywatnymi i instytucjami miasta Zamościa, zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika założyciela miasta Jana Zamoyskiego. Jest autorką wydawnictw książkowych, publikacji naukowych, popularnonaukowych.  

W roku 2017 została uhonorowana Medalem “Zasłużony dla Zamościa” .

Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 30 maja, o godz. 14 w Katedrze Zamojskiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła.

źródło: www.biblioteka.zamosc.pl

fot: Adam Gąsianowski

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *