Pomnik krasnala na Rynku Solnym

Jak podaje Urząd Miasta Zamość bohater VI tomu “Ksiąg Roztoczańskich Krasnali” autorstwa Lusi Ogińskiej- krasnal Batiaryga, będzie miał w Zamościu swój pomnik.

Uroczystość odsłonięcia zaplanowano na 5 maja na godz. 13:00 na Rynku Solnym.

„VI tom Ksiąg Roztoczańskich Krasnali opowiada o Lwowie, bohaterstwie Orląt Lwowskich w 1918 roku, czasach II wojny światowej, mordach Ukraińskich na Polakach w 1943 roku oraz roku 1946 roku, wypędzeniu z kresów Polaków, a także pomocy, wsparciu w czasach ich wysiedlania, które udzielał lwowiakom arcybiskup Eugeniusz Baziak.

Baśń w której oprócz znanych bohaterów; wiedźmy Apolonii, Słomki, Bulwy, Cichokichka i Łezki pojawiają się nowe postaci. Dwaj niezwykle pobożni księża:vWiesław i Jarosław gubią drogę w roztoczańskiej puszczy, uwięzieni na Czartowym Polu przez diabła otrzymują cudowną nić z płaszcza Matki Bożej Roztoczańskiej. Prawosławny Kret wodny – wychuchol towarzyszy krasnalowi Cichokichkowi w wędrówce na niezwykłą polanę w głębi puszczy. W lesie pojawia się okrutny stwór – Teutonia von Crudelis karmiący się kwiatem paproci, pożerający również krasnale. Tytułowy bohater – Batiaryga, to krasnal wyśniony w listopadzie w 1918 roku przez Orlątko Lwowskie, dziecko-żołnierz, obrońca Lwowa.

Książka ta jest głębokim hołdem złożonym ofiarom i bohaterom tamtych zdarzeń. Batiaryga, wyśniony skrzat jest świadkiem obrony Lwowa i jego tragicznych losów. Wraz z przyjaciółmi lwowiakami w 1946 roku opuszcza swoje ukochane miasto i wyrusza wraz z wypędzonymi w nieznane, na zachód Polski, trafia do Wrocławia. Losy znów rzucają krasnala w świat i po wielu przygodach ostatecznie zamieszkuje w najpiękniejszym, nie tylko zdaniem krasnoludków – historycznym Zamościu. Tam można dziś krasnala spotkać i posłuchać jego zaczarowanych, ale prawdziwych opowieści”

(opis ze strony www.lusiaoginska.pl)

Kim jest Lusia Ogińska ?

Lusia Ogińska (ur. 17 czerwca 1974 w Koszalinie) – polska poetka, publicystka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, malarka, ilustratorka.Debiutowała w 1998 zbiorem wierszy dla dzieci Świat wokół nas. Do młodego czytelnika adresowane są także Księgi roztoczańskich krasnali barwnie ilustrowane przez samą autorkę. Dotychczas wydano cztery tomy przygód roztoczańskich skrzatów. Podjęła także w swej twórczości problematykę religijną, patriotyczną i historyczną. Napisała wiersze m.in. o Antonim Hedzie-Szarym, bp Kazimierzu Majdańskim, Danucie Siedzikównie, Henryku Dobrzańskim, o. prof. Mieczysławie Krąpcu. Jest autorką wyreżyserowanego następnie przez Bohdana Porębę dramatu narodowego Zmartwychwstanie, który pozostaje w ścisłym związku intertekstualnym z Weselem Stanisława Wyspiańskiego. Jego prapremiera odbyła się 31 maja 2005 na kongresie Samoobrony RP w Sali Kongresowej w Warszawie. Przed wyborami w 2005 wspierała tę partię m.in. zostając autorką jej hymnu wyborczego. Jest również autorką słuchowisk muzycznych: Wiersze nucone (z jej muzyką), Droga krzyżowa (muzyka Wojciech Zieliński), a także serialu dokumentalnego U źródła prawdy będącego zapisem dwunastu jej rozmów z o. prof. Mieczysławem Albertem Krąpcem OP. Zajmuje się także malarstwem oraz publicystyką. Jest autorką licznych felietonów – publikowanych głównie na łamach „Myśli Polskiej” i w internetowym serwisie wirtualnapolonia.com.

Twórczość:

Zbiory poezji – Tajemnica jasnego warkocza, Ojczyzna woła – sonety polskie, Śladami Ewangelii

Księgi krasnali roztoczańskich – Krasnalowe drzewo, Miłosierdzie baby Jagi, Skradzione marzenia, Wojenna sprawa krasnala Łezki.

(Źródło: Wikipedia)

( foto: screen okładki VI tomu Ksiąg Roztoczańskich Krasnali)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *