Policjanci z Zamościa spotkali się z seniorami informując o zagrożeniach czyhających na osoby starsze ze strony oszustów

Policjanci z Zamościa spotkali się z seniorami. W osiedlowym domu kultury Okrąglak przekazali im informacje o zagrożeniach czyhających na osoby starsze ze strony oszustów. Poruszyli również tematy innych niebezpieczeństw, z którymi każdy może się spotkać w codziennym życiu. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Powiadom swojego seniora” realizowanej w ramach projektu „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”.

Dzielnicowi starszy aspirant Marcin Różycki i młodszy aspirant Tomasz Gliwiński oraz aspirant sztabowy Dariusz Kuropatnicki – policjanci z zamojskiej komendy, odwiedzili wczoraj seniorów. Spotkanie odbyło się w osiedlowym domu kultury Okrąglak, a tematem wiodącym była ogólnie pojęta tematyka bezpieczeństwa.

Spotkanie było realizacją założeń kampanii „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” oraz wpisującej się w ten projekt akcji „Powiadom swojego seniora”, której głównym celem jest podnoszenie poziomu wiedzy osób starszych o metodach działalności grup przestępczych działających w zakresie oszustw pod różną legendą.

Policjanci przestrzegali słuchaczy przed oszustami. Wskazali metody, jakimi działają sprawcy oszustw, zwłaszcza tych „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. Mówili na co zwrócić uwagę, jak reagować, jeśli zatelefonuje do nich osoba i przedstawiając się za krewnego zacznie opowiadać historię, a po chwili poprosi o pieniądze.

Funkcjonariusze podkreślali także, że oszuści cały czas zmieniają swoje metody, którymi próbują zmanipulować seniorów, wykorzystują ich dobroć i chęć pomocy bliskim. Wymyślają przeróżne podstępne sytuacje, aby okraść z oszczędności całego życia.

Pamiętajmy, jeżeli dzwoni ktoś, przedstawia się, że jest krewnym i prosi o natychmiastowe przekazanie pieniędzy, to jest to prawdopodobnie oszust. Należy się rozłączyć i zweryfikować tę informację. Można samemu zadzwonić do krewnego i potwierdzić opowiadaną historię. Racjonalne myślenie uchroni przed utratą oszczędności.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *