Podniesienie lustra wody w stawie parkowym

13435586_1045824418844849_2471521139380586766_n

Wydział Gospodarki Komunalnej UM Zamość poinformował o pracach związanych z podniesieniem poziomu wody w stawie Parku Miejskiego w Zamościu.

W związku z wystąpieniem wysokich temperatur powietrza, powyżej 30 C, w stawie parkowym wystąpiło zjawisko nadmiernego parowania tafli wodnej, co powoduje zmniejszoną ilość tlenu w wodzie. Takie zjawisko powoduje duszenie się ryb. W celu zminimalizowania tego zjawiska z polecenia Polskiego Związku Wędkarskiego zaszła konieczność podwyższenia lustra wody poprzez uruchomienie stosownych urządzeń spiętrzających wodę. Woda do stawu doprowadzana jest systemem kanałów. W celu uzyskania odpowiedniego poziomu rzeki dokonano jej tymczasowego zastawienia, aby podnieść jej poziom. Dostarczenie świeżej wody do stawu umożliwi normalne funkcjonowanie systemu biologicznego. Takie działanie nie wyeliminuje w całości zjawiska tzw. przyduchy, ale znacznie poprawi sytuację w zbiorniku.

Apelujemy również do mieszkańców i turystów, aby w czasie podwyższonych temperatur powietrza nie dokarmiać ryb i ptactwa wodnego. Pokarm wrzucany do wody (bułki, suchy chleb) zalega, jego resztki pleśnieją i gniją. Ptactwo i ryby zjadają takie pożywienie i giną.  Newsletter 01/07/2016

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *