Otwarcie „Galerii Wizytówka” w Książnicy Zamojskiej

Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu przy ul. Kamiennej 20. 19 września o godz. 16.00 odbyło się otwarcie nowej przestrzeni wystawienniczej połączone z prezentacją kart wizytowych z prywatnej kolekcji Stanisława Rudego.

„Galeria Wizytówka” to przestrzeń na parterze Książnicy Zamojskiej pomiędzy Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży a Wypożyczalnią Książki Mówionej i Zbiorów Multimedialnych. Jest ona obok holu głównego oraz Galerii Ex Libris kolejnym miejscem wykorzystywanym m.in. do prezentacji wystaw fotograficznych, malarskich i zbiorów kolekcjonerskich.. Swoje zbiory na wystawę udostępnił Stanisław Rudy, znany zamojski kolekcjoner. Kolekcję uzupełniają zasoby Książnicy Zamojskiej oraz bilety wizytowe zgromadzone przez Krzysztofa Wróblewskiego, lekarza, bibliofila i kolekcjonera.

,,Cieszę się, ze ta wystawa jest w tym miejscu dlatego ,że to jest klasyczny przykład założeń jedności, miejsca, czasu przestrzeni. Udało nam się to połączyć i jest to praktyczne działanie. Wizytówka jest to mały kartonik ale jednak, że nie posiada wielkiej wartości estetycznej ale za to posiada wiele innych wartości, m.in. wartości informacyjne, poznawcze, kształcące. Na podstawie takiego małego kartoniku możemy się zorientować kto kim był, kto kiedy był, kto co robił itd. a często historia o tym milczy” – powiedział pan Stanisław Rudy

Historia wizytówek sięga średniowiecza, do XV wieku, gdzie w Chinach były kaligrafowane na jedwabiu lub na papierze ryżowym. W późniejszym czasie tamtejsi urzędnicy mieli obowiązek posługiwać się kartonikami z papieru czerpanego zawierającymi swoje dane. Historia wizytówek w Europie ma początki dzięki pomysłowi przywiezionemu najprawdopodobniej przez morskiego podróżnika Marco Polo a wizytówki stawały się coraz popularniejsze we Francji i we Włoszech.

Początkowo używane były w arystokratycznych kręgach, jako karty wizytowe. Wykorzystywano je w celu zaanonsowania swojej wizyty poprzez wysyłanie gońca dostarczającego wizytówkę przybywającego gościa. Również po przybyciu w gościnę dama miała obowiązek wręczyć swoją wizytówkę na ręce tamtejszej gospodyni. Karty wizytowe wykonane były na białym kartonie i zawierały imię i nazwisko naniesione odręcznie przez właściciela wizytówki, nierzadko zdobił ją rysunek zamówiony u artysty lub inna forma grafiki, np. ilustrująca wygląd posiadłości, portret, inicjały, scenkę humorystyczną, itd.

Historia druku wizytówek rozpoczęła się na terenie Niemiec w końcu XVIII. Wizytówki powstawały w różnych technikach, np: offset, chromolitografia, drzeworyt, litografia, a nawet fotografia, która wtedy była świeżym wynalazkiem więc stworzenie wizytówki ze zdjęciem wiązało się z nie lada kosztem. Historię wizytówek fotograficznych budował we Francji André -Adolphe-Eugène Disdéri.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *