Nie będzie odkomarzania

Jak poinformował zamojski magistrat w tym roku zrezygnowano z przeprowadzenia odkomarzania.

Jak czytamy w komunikacie „brak niskich temperatur poniżej zera trwających powyżej 14 dni w okresie zimowym, a także długotrwałe opady deszczu w typowym okresie suszy i upałów w lecie powodują, że okres lęgowy i odporność insektów, w tym komarów i kleszczy ulegają zmianie. Wylęg następuje wcześniej i częściej, a owady stają się bardziej odporne na dotychczasowe środki chemiczne, więc zabiegi odkomarzania nie przynoszą spodziewanych efektów. Poza tym populacja komarów bardzo szybko się odbudowuje w przeciwieństwie do populacji polujących na nie drapieżców”.

Decyzja jest też wynikiem udziału Miasta w programach, szkoleniach i konferencjach dotyczących m. in. ochrony środowiska i klimatu.

–  Specjaliści zalecają, by miasta szukając rozwiązań pewnych problemów, skłaniały się ku metodom bazującym na naturze. Poza tym z uwagi na epidemię, szukając oszczędności na wydatkach bieżących, realizujemy przede wszystkim te zadania, które mają charakter obligatoryjny – mówi Zastępca Prezydenta Zamościa Piotr Zając.

W Zamościu od trzech lat podejmowane są działania ekologiczne, które mają pozytywny wpływ na bioróżnorodność gatunkową owadów i zwierząt (przyciągają m.in. ważki, mrówki, chrząszcze, jerzyki, jaskółki, jeże czy nietoperze, które żywią się komarami i kleszczami). To m. in. zakładane łąki kwietne, Miasto mocno ograniczyło koszenie na terenach zielonych, pozostawiane są pnie po ściętych drzewach (w pniach mieszkają nietoperze), by mogły stać się siedliskiem dla owadów (które również występują w trawach i łąkach).

Prowadzone w ostatnich latach w Zamościu odkomarzanie odbywało się za pomocą specjalnych środków owadobójczych. Były one bezpieczne dla ludzi i zwierząt (posiadały pozwolenie na obrót Ministra Zdrowia), jednakże mogły stanowić zagrożenie np. dla pszczół czy jeży.

W walce z komarami pomóc mogą także jerzyki, dla których na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego w Zamościu usytuowano 50 budek lęgowych przekazanych prze Castoramę.

(na podstawie inf. UM Zamość, fot. pixabay.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *