“Przeżyłem” – czytanie w Centrum “Synagoga”

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Centrum “Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego 27 stycznia 2017 o godz.18.00 odbyło się czytanie wspomnień Kurta I. Lewina ze Lwowa oraz Rawy Ruskiej.
.Do czytania fragmentów książki pt. “Przeżyłem” zaproszono: pana Andrzeja Zastapiło – Zastępcę Prezydenta Miasta Zamościa ,panią Małgorzatę Bzówkę – Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM, panią Marzenę Tadeusz – Dyrektor Liceum Plastycznego w Zamościu wraz z Dominiką Bober, uczennicą Szkoły oraz panią Dominikę Lipską ze Stowarzyszenia Turystyka z Pasją.

Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu (www.psmzam.pl) w składzie:
– Łucja Kiełbińska – skrzypce – uczennica pana Władysława Swachy,
– Sylwia Molas – wiolonczela – uczennica pana Piotra Pieniaka,
– Diana Śliwińska – klarnet – uczennica pana Józefa Tokarza,
– Maja Świder – skrzypce – uczennica pana Leszka Firka,
– Anna Maria Vidal Farion – skrzypce – uczennica pana Władysława Swachy,
– Marta Woś – altówka – uczennica pani Beaty Gęborys.

Po czytaniu wspomnień nastąpiła prezentacja zabytkowych zwojów Tory z Zamojszczyzny, które znajdują się w Centrum “Synagoga” w Zamościu.
Prezentowane fragmenty pochodzą z zamojskiego Nowego Miasta i zostały przekazane Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przez osobę prywatną.
Tora była w użyciu do 1939 roku, choć dokładna data jej powstania nie jest znana.
Prace renowacyjne przeprowadzono w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kurt I. Lewin – syn dr. Jecheskiela Lewina, rabina lwowskiego. Urodził się w Lubaczowie w 1925 roku. Drugą wojnę światową spędził w okupowanych Lwowie i Rawie Ruskiej. Ocalony dzięki pomocy metropolity Andrzeja Szeptyckiego i jego brata o. ihumena Klemensa. Po wojnie mieszkał w Izraelu i USA.

Projekt realizowany był dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.
Poczęstunek dla uczestników wydarzenia przygotuje Galicya Cafe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.