Największe atrakcje stolicy Madery, Funchal

Madera – portugalska wyspa, często postrzegana jako samodzielny kraj do tego stopnia, że ma nawet swoją stolicę – Funchal. Miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji – niektóre naprawdę zaskakują!

Funchal – całoroczne wakacje na Maderze

Nie ma nieodpowiedniej pory na wakacje na Maderze z ITAKĄ. Latem bliżej nam będzie do plaż i wędrówek wzdłuż lewad. Zima to dobra pora na zwiedzanie stolicy. Nie ma upału, ale też nie jest zimno. Średnie temperatury są znacznie wyższe od tych, które znamy z Polski. Najchłodniej na Maderze jest od stycznia do kwietnia, kiedy średnia temperatura wynosi 19°C. W sam raz, żeby przemierzać miasto, zajrzeć na plażę (od grudnia do marca woda w oceanie ma „tylko” 18°C, czyli nierzadko więcej, niż Bałtyk latem). Jednak zimę najlepiej spędzić na zwiedzaniu Funchal.

Funchal – atrakcje, którym się nie oprzesz

Kolejka linowa z centrum miasta na wzgórze Monte

Wzgórze Monte to trochę masło maślane, bo Monte to po prostu wzgórze. Niemniej nie zwracajmy uwagi na takie drobiazgi, skupmy się na przyjemnościach. Podróż kolejką to możliwość podziwiania panoramy miasta z zupełnie innej perspektywy, niż zwykliśmy to czynić. Chyba najlepsze będzie porównanie do widoku z drona, bo na podobnej wysokości przemieszcza się kolejka. A startuje wprost z wybrzeża, więc oglądamy całe miasto.

Zjazd z Monte na dół saniami po… asfalcie!

Śniegu w Funchal nie uświadczymy, ale sanie i owszem. Można oczywiście zjechać ze wzgórza kolejką linową, ale czy nie lepiej skorzystać z jedynej w życiu okazji zjechania saniami po asfalcie? Tą drogą niegdyś dostarczano żywność do położonych wysoko klasztorów. Dziś klasztory zaopatrywane są w inny sposób, a sanie stały się turystyczną atrakcją. Kierują nimi lokalni przewoźnicy, więc nam pozostaje tylko cieszyć się dość niecodzienną atrakcją.

01AGETX3 – Monte Toboggan Run, Funchal, Madeira, Portugal

Stare Miasto

Każde stare miasto ma swoją Starówkę i jakby się uprzeć, wszystkie są do siebie podobne – zabytkowa architektura i wąskie brukowane uliczki to niemal standard. Ale Stare Miasto w Funchal jest wyjątkowe. Wyróżniają je bardzo oryginalne i niezwykłe malunki na drzwiach. To prawdziwe, aczkolwiek miniaturowe, dzieła sztuki. Taka „sztuka ulicy” miała być sposobem na przyciągnięcie turystów i trzeba przyznać, że pomysł zdał egzamin. Dziś „drzwi z Funchal” znane są na całym świecie.

Monte Palace – ogród tropikalny

Słuszniej byłoby nazwać go ogrodem orientalnym, bo na wzór takowego został założony. Zaprojektowano go w stylu charakterystycznym dla ogrodów Dalekiego Wschodu, a rosnące w nim rośliny pochodzą z Chin i Japonii. Oprócz roślinności można podziwiać małą architekturę znaną z krajów azjatyckich i miniaturowe posągi buddy.

Mercado dos Lavradores

Folklor lokalny, który po prostu trzeba zobaczyć. Niby każdy był choć raz na jakimś bazarze, gdzie rolnicy sprzedają to, co udało im się wyhodować (albo kupić na giełdzie), ale Mercado dos Lavradores (Rynek Rolników) w Funchal wszystkie bije na głowę. To potężne przedsięwzięcie znajdujące się pod dachem, a więc pogoda nie ma na nie wpływu. Gigantyczny trzypoziomowy budynek to nie tylko okazja do zakupów, ale i podglądania, jak toczy się życie w mieście. Można tu kupić wszystko, począwszy od warzyw i owoców, poprzez ryby, kwiaty, wyroby sztuki ludowej (głównie zręcznych hafciarek), aż po lokalny alkohol. Koniecznie trzeba spróbować wina Madera. Jest bardzo smaczne, co może zaskakiwać, bo jako jedyne wino na świecie nie dojrzewa w chłodzie tylko w cieple.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *