Nadpłacona składka za marzec – jak ją odzyskać?
Przedsiębiorca, który zapłacił składkę za marzec, mimo że może być z niej zwolniony, będzie mógł otrzymać zwrot. Musi jednak złożyć o to wniosek do ZUS.
Tzw. tarcza antykryzysowa z początkiem kwietnia dała części firm prawo do zwolnienia z nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Chodzi o przedsiębiorców, którzy płacą składki tylko za siebie i mają przychód do 15 681 zł i przedsiębiorców, którzy zatrudniali do 9 ubezpieczonych. 18 kwietnia zwolnienie ze składek objęło jeszcze szerszą grupę firm. Obecnie z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne. A przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, są zwolnieni z połowy składek wynikających z dokumentów rozliczeniowych. Część z tych podmiotów zapłaciła już jednak składkę za marzec, bo jej termin płatności minął jeszcze przed uchwaleniem zmian w ustawie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że zmiany w tarczy antykryzysowej pozwalają płatnikom odzyskać zapłaconą składkę za marzec. Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie z marcowej składki, ale ją opłacił, może zdecydować, co zrobić z tak powstałą nadpłatą. Ma prawo złożyć do ZUS wniosek o zwrot. Może to zrobić najpóźniej przed upływem terminu płatności składek za kwiecień: elektronicznie przez PUE ZUS (wniosek EZS-P) lub wysyłając papierowy wniosek RZS-P. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku, to nadpłata automatycznie rozliczy się na składki za kwiecień, bo zwolnieniu za kwiecień i maj podlegają tylko składki nieopłacone.
W szczególnej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy mają zadłużenie w ZUS za okres sprzed marca. W ich przypadku wpłaty do ZUS od razu pokrywają najstarsze zaległości. Może się więc okazać, że przedsiębiorca nie ma nadpłaty do zwrotu, bo przelew pokrył zadłużenie sprzed okresu epidemii.
Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim