Inauguracja 8 edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu

13 października w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zamościu odbyła się uroczysta inauguracja 8 edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania CodeWeek 2020.

Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa społeczna, w ramach której państwa europejskie konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W tym roku akcja trwa od 10 do 25 października.
CodeWeek Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Polscy nauczyciele i uczniowie chętnie i licznie angażują się w akcję, dzięki czemu dwa lata temu Polska zajęła trzecie, a w ubiegłym roku już drugie miejsce pod względem przeprowadzonych inicjatyw związanych z programowaniem.
Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zamościu miała w tym swój udział, gdyż od 3 lat systematycznie bierze udział w tym wydarzeniu.
CodeWeek stał się wspaniałą okazją, by w szkole zintensyfikować naukę połączoną z zabawą z grami logicznymi, grafiką komputerową czy robotyką. W ramach zajęć rozwijających kreatywność , prowadzonych innowacji pedagogicznych oraz realizując treści edukacji informatycznej zawarte w podstawie programowej, uczniowie pod kierunkiem nauczycieli już od pierwszej klasy poznają podstawy programowania .
Do nauki wykorzystywane są aplikacje, platformy i zasoby edukacyjne.
Uczniowie pracują w programie Scratch ,który umożliwia im tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki.
W pracy z uczniami wykorzystywane są oprócz komputerów, tablety, tablice interaktywne, ozoboty, klocki Lego Wedo, magiczny dywan, robot DOC, gry planszowe, np. Scottio GO!
Kodownie rozwija motorykę małą dzieci, ich wyobraźnię i koordynację wzrokowo-ruchową, uczy kreatywności, logicznego myślenia, buduje przyszłość dzieci i przygotowuje je do aktywnego udziału w życiu.
Inauguracja 8 edycji CodeWeek w Zamojskiej „Siódemce” odbywała się z udziałem zaproszonych gości, którzy połączyli się ze szkołą on- line. Organizatorów wydarzenia zaszczycili swoją obecnością: Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk, Dyrektor Delegatury KO w Zamościu Pani Monika Żur, v-ce Prezydent Miasta Zamość Pan Piotr Zając, Dyrektor Wydziału Edukacji Pani Agnieszka Kowal, Dyrektor Technikum Programistyczno-Informatycznego New Technology w Zamościu, Pani Ewelina Chojnacka- Wikiera, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Andrzej Osuch.
W Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu uczestniczyli w wydarzeniu: dyrektor szkoły Pani Alicja Dubel, wicedyrektor Pani Jolanta Wielgosz oraz delegacja uczniów i nauczycieli w reżimie sanitarnym.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali w sali gimnastycznej krótki występ artystyczny. Była to inscenizacja wokalno –taneczna „Rozmowy z Bajtkiem” – stanowiącej fragment „Pana Kleksa w Kosmosie” Jana Brzechwy.
Umiejętności współczesnych robotów zaprezentowali on-line uczniowie z Technikum Programistyczno- Informatycznego pod opieką swojego instruktora Pana Bartłomieja Wierzchowiaka. W specjalnym pokazie przedstawiono Łaziki marsjańskie.
W inaugurację Europejskiego Tygodnia Kodowania włączyły się również inne zamojskie szkoły, które zaprezentowały on-line własne działania. Były to Szkoła Podstawowa nr 2, nr 8, nr 10, Szkoła Społeczna oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
Wydarzenie było też okazją do przekazania Przez Panią Kurator Teresę Misiuk i Panią Dyrektor Alicję Dubel życzeń z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.(materiał nadesłany)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *