Goście ze Schwäbisch – Hall w „Siódemce”

Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu uczestniczy w międzynarodowym projekcie BEACON. Projekt ten umożliwia wymianę doświadczeń związanych z działaniami na rzecz klimatu pomiędzy europejskimi krajami, takimi jak Polska, Niemcy, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Portugalia i Grecja. Trzy zamojskie Szkoły Podstawowe – nr 2, 6 i 7 podjęły się współpracy ze szkołami w niemieckim mieście partnerskim Schwäbisch – Hall.

W związku z inauguracją projektu 22 listopada „Siódemkę” odwiedzili nauczyciele z niemieckiej szkoły. Goście ze Schwäbisch – Hall byli zainteresowani działaniami zamojskiej szkoły, oglądali jej wyposażenie, poznali najważniejsze osiągnięcia. Odwiedzili też kilka sal lekcyjnych, w tym pracownię biologiczną, w której stworzono tzw. „zielony kącik”. O rośliny znajdujące się w tym miejscu dbają uczniowie. Po zwiedzeniu szkoły goście obejrzeli krótką prezentację dotyczącą cyklicznych działań ekologicznych podejmowanych przez uczniów.

W pracę nad projektem zaangażowane są uczennice, które utworzyły grupę „Klimatyczna Siódemka”. Są to: Karolina Wójcik, Izabela Mikulska, Amelia Drzewicka, Monika Sokołowska, Magdalena Kowalewska z klasy 8 a oraz Agata Bratkowska i Klaudia Kuczeruk z klasy 7 b. Dziewczęta bardzo aktywnie pracują. Wykonały już plakaty na temat szkodliwości plastiku oraz korzyści wynikających ze stosowania szklanych opakowań. Wykonały zawieszki przypominające o oszczędzaniu wody i energii. Zachęciły uczniów do oszczędzania papieru poprzez zbiórkę niezapisanych do końca zeszytów i wykorzystania czystych kartek. Izabela Mikulska wykonała prezentację o zaletach ograniczania pokarmów mięsnych. Z tymi i wieloma innymi działaniami zostali zapoznani goszczący w szkole nauczyciele z Niemiec.

Współpraca w ramach projektu potrwa półtora roku. Oba miasta – Zamość i Schwäbisch – Hall są otwarte na wspólne pomysły, działania, wizje, dzięki którym małymi krokami można zatrzymać zmiany klimatyczne, coraz bardziej przez wszystkich odczuwane.

zdjęcia: Waldemar Orzechowski info. Maria Garbuz

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *