Fotowoltaika u zamojskich strażaków

W listopadzie 2019 r., na obiekcie Komendy Miejskiej PSP w Zamościu wykonano instalacje fotowoltaiczną zawierająca 125 paneli o łącznej mocy 40 kW. Obecnie instalacja już w pełni funkcjonuje, przynosząc oszczędności – zastosowane rozwiązanie powinno zmniejszyć o połowę rachunki za energię elektryczną.
Łączny koszt przedsięwzięcia to kwota 138 900 zł. Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie KM PSP w Zamościu uzyskała dofinansowanie w wysokości 63 900 zł., pozostała kwota 75 000 zł to środki własne zamojskiej komendy.
Na przestrzeni ostatnich lat, w budynkach Komendy Miejskiej PSP w Zamościu (w tym JRG Zamość i JRG Szczebrzeszyn) zostało wykonanych wiele prac modernizacyjnych, mających na celu zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów. Były wśród nich:

 • termomodernizacja wszystkich budynków połączona z ociepleniem ścian zewnętrznych i stropów,
 • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę bram garażowych w JRG Szczebrzeszyn,
 • wymianę instalacji c.o. powiązaną z wymianą pieca na gazowy w JRG
  Szczebrzeszyn,
 • zastosowanie na instalacji c.o. głowic termostatycznych, dostosowujących temperaturę w pomieszczeniach biurowych do godzin pracy,
 • wykonanie nowych instalacji solarnych ciepłej wody użytkowej w Zamościu i Szczebrzeszynie,
 • zastosowanie oświetlenia LED z zegarem astronomicznym do oświetlenia placów wewnętrznych i zewnętrznych w Zamościu i Szczebrzeszynie,
 • wykonanie oświetlenia nocnego LED garaży w JRG Zamość i JRG
  Szczebrzeszyn.

Jak mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu mł. bryg. Andrzej Szozda nadrzędnym celem wszystkich wymienionych działań było osiągniecie efektu ekologicznego w postaci zmniejszenia, redukcji emisji CO 2 oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji i zużycia energii elektrycznej. Zastosowane rozwiązania wydatnie zmniejszyły koszty utrzymania obiektów.

( inf. i fot. mł. bryg. Andrzej Szozda, oficer prasowy KM PSP w Zamościu)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *