Dzielnicowi z zamojskiej komendy ostrzegają starsze osoby przed oszustami

Dzielnicowi z zamojskiej komendy spotkali się z babciami i dziadkami uczniów szkoły podstawowej im. Ojca Pio oraz przedszkolaków z „Radosnej Krainy”. Celem spotkania było przekazanie starszym osobom wiedzy na temat oszustw i uświadomienie im zagrożeń związanych z tego typu przestępstwami. Policjanci debatując o bezpieczeństwie mówili też o sposobach postępowania, aby nie stracić oszczędności.

Dzielnicowi z zamojskiej komendy prowadząc działania profilaktyczne ostrzegają starsze osoby przed oszustami. To właśnie seniorów najczęściej obierają na swój cel oszuści, dlatego też dzielnicowi wykorzystują każdą okazję, aby mówić o zagrożeniach ze strony oszustów oraz informować o sposobach unikania tego typu przestępstw.

W minionym tygodniu, okazją były zorganizowane przez zamojską szkołę katolicką im. Ojca Pio oraz przedszkole „Radosna Kraina” spotkania dla babć i dziadków dzieciaków uczęszczanych do tych placówek. Na spotkaniach obecni byli również dzielnicowi młodszy aspirant Adam Baranowski oraz młodszy aspirant Robert Wacławki.

Siedzący na krzesłach seniorzy oraz stojący przed nimi policjant w czasie spotkania profilaktycznego.

W miłej atmosferze policjanci ostrzegali seniorów przed oszustami, mówili o metodach i mechanizmach działania przestępców i wskazywali jak się przed nimi ustrzec.

Siedzący na krzesłach seniorzy oraz stojący przed nimi policjant w czasie spotkania profilaktycznego.

Apelowali o rozwagę i o to, aby nie działać pod wpływem emocji. Przestrogi popierali licznymi przykładami z praktyki policyjnej. Mówili jak we właściwy sposób postępować w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy lub z informacją o zagrożeniu zgromadzonych na koncie bankowym oszczędności. Uświadamiali również seniorom, że prawdziwi policjanci nigdy nie mówią o prowadzonych przez siebie akcjach, ani też nie proszą o przekazanie pieniędzy, bądź danych do konta bankowego.

Przestrzegali też przed zawieraniem w pośpiechu umów z dostawcami usług oraz klikaniem w linki, za pośrednictwem których rzekomo można uregulować niedopłatę za energię.

Policjanci uświadamiali uczestnikom spotkań, że oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Ich ofiarą może stać się każdy, nie tylko osoby starsze i aby nie stracić oszczędności każdy musi pozostać czujnym.

Dzielnicowi apelowali również  do młodszych domowników, aby jak najczęściej przy rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *