Biblioteczka w pomniku przyrody

W drzewie z  gatunku orzech szary zlokalizowanego przy stawie w Parku Miejskim będącym do niedawna „Pomnikiem Przyrody” powstać ma miejsce do bezpłatnej wymiany książek czyli bookcrossingu. Pień – jak zapowiada na swojej stronie Miasto Zamość – posłużyć ma również jako siedlisko dla ptaków, owadów czy porostów.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Zamość „drzewo obumarło i utraciło wartości przyrodnicze, a sucha i łamliwa korona stanowiła zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi i mienia. Podcinka drzewa została przeprowadzona zgodnie z przepisami, tzn. decyzję uzyskano od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a formę ochrony zdjęto uchwałą Rady Miasta Zamość jeszcze w sierpniu ubiegłego roku.

Ustawę tą znajdziecie TUTAJ https://prawomiejscowe.pl/MiastoZamosc/document/571668/Uchwa%C5%82a-XII_162_2019

Miasto by „zrekompensować środowisku stratę, pozostawiono pień, aby w jak największym stopniu zachować naturalny ekosystem. Żeby drzewo „nie straszyło” wyglądem, Miasto Zamość wspólnie z firmą Castorama zaadaptuje jego pień na biblioteczkę przeznaczoną do tzw. bookcrossingu czyli formy bezpłatnej wymiany książek. W Polsce akcja znana jest pod nazwą “uwalniania książek”. Mieszkańcy będą mogli korzystać z książek znajdujących się w biblioteczce, a także zostawiać swoje do wymiany z innym czytelnikami” – czytamy w informacji.

Oprócz tej niecodziennej biblioteczki pojawić się mają także nowe nasadzenia. Magistrat zapowiedział, że będą to drzewa z gatunków jesion wyniosły, lipa drobnolistna, klon zwyczajny i kasztanowiec.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wspomnianego orzecha.

Czy podoba Wam się pomysł Miasta na przeznaczenie tego obiektu?

Advertisements

One thought on “Biblioteczka w pomniku przyrody

  • 21 stycznia 2020 o 09:35
    Permalink

    a nie można posadzic jakichś miłorzębów albo innych, których jeszcze nie ma w naszym parku?, żeby była wieksza roznorodnosc

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *