Jubileusz 75 lecia PSM w Zamościu
Dyrekcja i pracownicy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu zapraszają 25 maja o godzinie 17:00 do Zamojskiego Domu Kultury na uroczystą Galę z okazji Jubileuszu 75 – lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu. Obchody zostały objęte Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Zamość oraz Starosty Zamojskiego.
Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie – “Lubelskie! Smakuj Życie”
Zamojska Szkoła Muzyczna obecnie prowadzi kształcenie blisko 450 uczniów na wszystkich instrumentach (z wyjątkiem harfy) w dwóch stopniach nauczania: I stopień cykl 6-letni i 4-letni oraz II stopień cykl 6-letni. Kadrę pedagogiczną stanowi 62 świetnie przygotowanych nauczycieli w większości czynnie działających instrumentalistów, którzy prowadzą nauczanie w 4 sekcjach: sekcji fortepianu, sekcji instrumentów dętych, perkusyjnych, akodeonu i organów, sekcji instrumentów smyczkowych i gitary oraz sekcji przedmiotów ogólnomuzycznych i klasy śpiewu. W szkole prowadzone są zajęcia indywidualnie i w zespołach takich jak: orkiestra symfoniczna i kameralna smyczkowa I i II stopnia, orkiestra dęta i big-band, chóry ogólnoszkolne I i II stopnia, zespoły kameralne wokalne i instrumentalne. Oprócz kształcenia i rozwoju talentów uczniów, Szkoła podejmuje wiele inicjatyw na rzecz Miasta i Regionu poprzez udział w koncertach, wydarzeniach kulturalnych i imprezach okolicznościowych. Uczniowie są laureatami licznych konkursów, przeglądów, festiwali o randze krajowej i międzynarodowej. Przez 75 lat szkolne mury opuściło wielu dzisiaj znanych i cenionych artystów m.in.: Marek Kudlicki – światowej sławy organista, Zygmunt Kubala – wiolonczelista, profesor Instytutu Muzycznego w Brazylii, Teresa Szydłowska – skrzypce, opery w Genui, Rzymie i Neapolu, Andrzej Burzyński – wieloletni wiolonczelista NOSPR w Katowicach, Małgorzata Dybowska – pracownik MKiS, adiunkt Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny), Jacek Greszta – bas, solista Opery Nova w Bydgoszczy i profesor klasy śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Gabriela Blicharz – ceniona w Polsce i Europie reżyser dźwięku związana z Filharmonią Narodową w Warszawie, Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski – członkowie Grupy Vox, Kuba Badach – ceniony wokalista estradowy wykonujący szeroki wachlaż gatunków muzycznych od muzyki pop do jazzu, Krzysztof Gradziuk – perkusista tria jazzowego RGG, Ewa Tracz – sopranistka, laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, występowała na scenie m.in. Teatru La Scala w Mediolanie, Marek Pasieczny – gitarzysta koncertujący na całym świecie, kompozytor i juror renomowanych konkursów gitarowych, Katarzyna Zdybel-Nam – fagocistka, laureatka prestiżowych konkursów w Europie i USA oraz I-szy fagot Orkiestry Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej, Piotr Niewiadomski – koncertmistrz Orkiestry “Capitol” w Niemczech, Stefan Rusiecki – koncertujący skrzypek, pracujący w szkolnictwie muzycznym w Szwajcarii (Lozanna i Sankt Gallen), Klaudia Kudełko – fortepian – zdobywczyni nagrody specjalnej za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall-Outstanding Performance Prize w Nowym Jorku w 2017r.,oraz laureatka pierwszej nagrody na prestiżowym Concert Artist International Piano&Strings&Voice Competition w Nowym Jorku, Jakub Czerski – pianista, dyrygent i kompozytor oraz wielu innych.
W tym roku Szkołę II stopnia kończy trębacz Bartłomiej Kiecana – chyba najbardziej utytułowany uczeń (laureat ponad 100 Konkursów, Przeglądów, Festiwali w Polsce i Europie – kilkukrotnie Grand Prix), stypendysta Minsterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Wojewódźtwa Lubelskiego, Rotary Club.
Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/psmzamosc
/materiał nadesłany/