28. edycja MDFR „Sacrofilm” – o inwigilacji i o Festiwalu w Erywaniu

Kolejny dzień 28. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” to zderzenie się z tematem inwigilacji w filmie Figurant, reż. R. Gliński oraz przedstawienie  Fresco International Festival w Erywaniu.

Przed projekcją filmu „Figurant” odbył się pokaz filmu krótkometrażowego Recipe in Exile, reż. Ch. Kassarijan oraz spotkanie z Anną Karapetyan – Fresco International Festival (Erywań).Prowadzenie spotkania: ks. prof. Marek Lis Krótkometrażowy film mówi o życiu i podtrzymywaniu kultury ormiańskiej.

„Figurant” to opowieść o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Dzięki nietypowemu protagoniście film w unikalny sposób pokazuje znane fakty (walka o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie, inwigilacja środowisk kościelnych prowadzona przez SB). „Figurant” nie jest opowieścią biograficzną o przyszłym papieżu, Karol Wojtyła jest tu tylko katalizatorem działań. Dla awansów, pieniędzy i kariery bohater filmu coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Bohater filmu wchodzi coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *