23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Celem święta jest promocja czytelnictwa, a także zwiększenie świadomości dotyczącej ochrony własności intelektualnej.
Z okazji Światowego Dnia Książki Książnica Zamojska przygotowała dla wszystkich miłośników lektury konkurs fotograficzny promujący czytanie. Proponujemy też sprawdzenie swojej wiedzy na temat literatury w quizie dostępnym na naszej stronie. Do udziału w zabawie zapraszamy dzieci, młodzież oraz czytelników dorosłych.
Dla wszystkich Przyjaciół biblioteki przygotowaliśmy też małą niespodziankę.
Zapraszamy do wspólnego świętowania.
Więcej na stronie http://biblioteka.zamosc.pl/ oraz na
https://www.facebook.com/KsiaznicaZamojska/

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki,
Światowy Dzień Książki) to doroczne święto proklamowane przez UNESCO, poświęcone promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes (wg kalendarza gregoriańskiego), William Szekspir (wg kalendarza juliańskiego). Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy – Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii 23 kwietnia obdarowywano kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od 1930 roku. Decyzją UNESCO w 1995 roku święto nabrało międzynarodowego zasięgu.

( materiał nadesłany) foto.pixabay.com

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *