16-letniej Gabrieli P. postawiono zarzut pomocnictwa w związku z zabójstwem 16-letniego Eryka

W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Zamościu 16-letniej dziewczynie, która – według śledczych – wskazała sprawcom śmiertelnego pobicia czas i miejsce przebywania 16-letniego Eryka. Nastolatka nie brała udziału w przemocy.

“W poniedziałek (06.03.) przedstawiliśmy 16-letniej Gabrieli P. zarzut pomocnictwa do udziału w pobiciu rówieśnika. Wobec niej również dzisiaj skierowaliśmy wniosek do sądu rodzinnego o zastosowanie izolacyjnego środka tymczasowego w postaci umieszczenia w schronisku dla nieletnich” – powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Artur Szykuła.

Odpowiadając na pytanie przyznał, że dziewczyna składała wyjaśnienia, których treści prokuratura nie ujawnia ze względu na dobro śledztwa.
Zapytany o udział Gabrieli P. w śmiertelnym pobiciu wskazał, że “nie brała udziału w przemocy”, ponieważ stała w oddaleniu od miejsca zdarzenia. “Nie brała bezpośrednio udziału w tym zdarzeniu, natomiast ułatwiła popełnienie przestępstwa poprzez wskazanie sprawcom m.in. o której Eryk kończy lekcje i wskazała go” – wyjaśnił.

Przyznał, że kluczowe znaczenie dla decyzji o przedstawieniu zarzutów miało uzupełnienie materiału dowodowego o treść korespondencji zawartej w telefonach komórkowych należących do uczestników zdarzenia.

Prok. Szykuła wskazał, że za pomocnictwo Kodeks karny przewiduje do trzech lat więzienia, jednak podejrzana jest osobą nieletnią, więc o ewentualnej karze zadecyduje sąd rodzinny.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *