43. Zamojskie Lato Teatralne zainaugurowane

Wczoraj (16 czerwca) spektaklem “Trash poem” Teatru InZhest z Mińska na Białorusi rozpoczęło się trzytygodniowa uczta dla fanów teatru i muzyki.

Prawie godzinne przedstawienie pełne metafor, przesłań i symboli zamościanie obejrzeli na płycie Rynku Wielkiego.

„Trash poem” to ironiczna fantasmagoria – sen o śmieciach rodzących potwory.

Pomysł i reżyseria – Viacheslav Inozemcev; oryginalna muzyka na żywo – Matvey Saburov.

Teatr InZhest  jest jedynym  niezależnym projektem sztuki na Białorusi, który tworzy nieprzerwanie i z sukcesami od 35 lat. Artyści wykorzystują teatr pantomimy, teatr fizyczny, a także – po raz pierwszy na Białorusi! – teatr zewnętrzny oparty w dużej mierze na tańcu butoh. Teatr fizyczny „InZhest” został założony w Mińsku w 1980 roku przez studentów Instytutu Kultury pod kierownictwem Wiaczesława Inozemtsewa, do 2001 roku nosił nazwę Pantomime Theatre Studio “Zhest”  (“Gest”).

InZhest  to teatr eksperymentalny -artyści wykorzystują  szeroką paletę symboli, metafor i podtekstów. Teatr bez słów proponuje oryginalne reżyserskie i scenograficzne projekty. Twórcy często kierują swoją i widzów uwagę na prawdę, prawdę o naszym czasie i o nas samych.

Teatr brał udział w wielu festiwalach i międzynarodowych projektach na Białorusi, w Rosji i Europie. Jest inicjatorem i organizatorem festiwali teatrów fizycznych w Mińsku (“Blazan” 1987-89, “X-Tradition” 2001-2002, “PlaStforma” 2013-2017).

Reżyser spektaklu:

Vyacheslav Inozemtsev – twórca Teatru, autor i reżyser wszystkich spektakli teatralnych (około 100). Od ponad 35 lat pracuje jako mim, aktor, reżyser, nauczyciel teatralny, choreograf w teatrach dramatycznych i filmach. Jest nauczycielem w studio teatralnym “InZhest”  prowadzi warsztaty za granicą według oryginalnej techniki “Dances of Animals”, łącząc aktorski trening psychofizyczny, pantomimę, improwizację z  tańcem butoh. Pierwszy na Białorusi wprowadził taniec butoh.

Fotorelacja: Mirosław Chmiel.

Więcej zdjęć znajdziecie na naszej stronie na Facebooku w formie albumu TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.