Pożar dachu z panelami instalacji fotowoltaicznej

W nocy z 20 na 21 maja strażacy zostali zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego w Zamościu. Po przybyciu na miejsce okazało się że pożarem objęty był dach budynku oraz zamontowane na dachu panele instalacji fotowoltaicznej. Na szczęście nikt z osób nie ucierpiał.

Podczas przeszukiwań domu strażacy wynieśli 3 butle 11 kg z gazem propan-butan, po ugaszeniu palącego się dachu i paneli fotowoltaicznych strażacy kamerą termowizyjną sprawdzili cały budynek celem wyeliminowania zarzewi ognia.

Prawdopodobnie do tego pożaru doszło w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej przy panelach fotowoltaicznych na dachu budynku. Zniszczeniu uległa instalacja fotowoltaiczna i część pokrycie dachu, zwęglona została konstrukcja dachu. W akcji trwającej ponad 2 godz. zaangażowanych było 6 pojazdów strażackich w tym 23 strażaków z JRG Zamość, OSP KSRG Czołki, OSP KSRG Mokre, oraz Policja i Pogotowie energetyczne.

Nie ulega wątpliwości, że instalacja PV jest częścią instalacji elektrycznej budynku. W związku z tym powinna przechodzić okresowe przeglądy minimum raz na 5 lat. Brak okresowych badań może doprowadzić do niewykrycia uszkodzeń i wad instalacji, które mogą być przyczyną powstania pożaru.

Państwowa Straż Pożarna
tekst KM PSP Zamość, kpt. Leszek Wrzyszcz

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *