III Festiwal Polskiej Żywności wolnej od GMO. Bezpośrednio od Rolnika

W dniu  4 maja na Rynku Wielkim w Zamościu odbędzie się III Festiwal Polskiej Żywności wolnej od GMO. Bezpośrednio od Rolnika.  Organizatorzy zapraszają również na spotkania i wykłady.

Uczestnicy dyskusji:
Dorota Gudaniec –  jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce osób związanych z medyczną marihuaną. Czynną aktywistka i założycielka Fundacji Krok Po Kroku, która działa na rzecz pomocy niepełnosprawnym i chorym dzieciom. Organizatorka kilku konferencji  naukowych  “Konopie w teorii i praktyce” oraz założycielka pierwszego w europie Centrum Terapeutycznego z zastosowaniem leczniczej konopi. Centrum Terapeutyczne jest pierwszym miejscem w europie gdzie  w kontrolowany sposób pod opieką lekarzy  są stosowane terapie  z  wykorzystaniem ekstraktów z konopi. Prelegentka  dodaje  ponad to, że  kolejna, tegoroczna Międzynarodowa  Konferencja  “Konopie w teorii  i praktyce” odbędzie się 27 maja we Wrocławiu i udział  w nim wezmą m. in takie sławy jak dr Christina Sanchez oraz plejada naukowców z Europy, Izraela i USA. 
Dr Przemysław Baraniecki – pracownik naukowy Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich i absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu. Zajmuje się hodowlą konopi siewnych, a także prowadzi prace badawcze w zakresie agrotechniki tej rośliny. Ponadto zajmuje się rekultywacją terenów zdegradowanych przez przemysł, a także wykorzystaniem konopi jako surowca dla różnych dziedzin przemysłu.
Beata Wojtkowska – Absolwentka architektury wnętrz ASP w Krakowie i projektowania architektonicznego G.R.Rietveld Academy w Amsterdamie, członek holenderskiego Stowarzyszenia Integralnej Biologicznej Architektury VIBA. Prowadzi w Krakowie od kilku lat Fundację Królewski Szlak , zajmującą się promocją innowacyjnych metod budowlanych oraz wdrażaniem zasad  zrównoważonego rozwoju w budownictwie oraz biuro architektoniczne Ekocentrycy_Holistyczna Architektura, specjalizujące się w projektowaniu autonomicznych i energooszczędnych budynków z naturalnych materiałów, uwzględniających zasady Geometrii Fraktalnej i feng shui .
Jerzy Moń – wraz z żoną Dorotą prowadzi gospodarstwo ekologiczne położone w malowniczej miejscowości Krupe nieopodal piętnastowiecznych ruin zamku, które oferuje najwyższej jakości sery podpuszczkowe. Sery z ziołami wpisane na listę produktów tradycyjnych. a w sezonie oferuję truskawki i inne ekologiczne produkty.
Iwona Zając – Siedlisko Boguszka. Niewielkie siedlisko położone w centrum Roztocza Środkowego. Od 11 lat staram się prowadzić tutaj ogród naturalny bez użycia chemii. Od roku 2017 podjęłam kroki w przejście na wyższy poziom czyli permakulturę. Bardzo ważna jest tu idea samowystarczalności i suwerenności żywnościowej. Chcemy pokazać że mikro gospodarstwa mają szansę istnienia  i dobrze prosperować. Siedlisko dysponuje niewielkim sadem, który  chcemy przekształcić na food forest oraz dużą szklarnią w której uprawiam warzywa. Oprócz tego jest sporo ziół, ogród warzywny.  Wciąż jest dużo celów do zrealizowania i mnóstwo pracy. Ukończyłam kurs zielarz fitoterapeuta organizowany przez  PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Zbieram zioła ze stanu dzikiego i przetwarzam je na własne potrzeby. Propaguję dzikie rośliny jadalne i zioła.  W wolnym czasie zajmuję się również garncarstwem i rękodziełem artystycznym.
Bożena Stępień– zastępca dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli,  nauczyciel w Technikum Pszczelarskim.
Dr Marek Chmielewski – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, współpracuje z MRiRW w komisji ds. pszczół, przedstawiciel Polski w COPA COGECA w Brukseli, do spraw pszczelarstwa.
Katarzyna Dytrych – przyrodniczka i ekspert programu “Z Kujawskim pomagamy pszczołom” 
Piotr Puchalski BIOFOOD Roztocze, prezes grupy producenckiej BIO-FOOD ROZTOCZE SP. Z O.O. Członek POLSKIEJ IZBY TECHNOLOGII I WYROBÓW NATURALNYCH, samorząd gospodarczy na rzecz biologizacji i zrównoważonego rozwoju, 
Prof. dr hab. Ewa Solarska – Pracownia Żywności Ekologicznej Pochodzenia Roślinnego,
Monika Podsiadła animator perma kultury i dyplomowany pedagog. Zamiłowana ogrodniczka dysponująca szeroką wiedzą z zakresu permakulturowych upraw i sadownictwa. Od ponad 15 lat prowadzi swój ogród permakultury, pomagała zakładać wiele takich ogrodów na terenie kraju. Prowadzi warsztaty permakultury, kursy edukacyjne w szkołach różnych stopni na temat ekologii, biologicznych upraw roślin i kompostowania.
 
Mgr inż. Przemysław Brzyski pracownik Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Prowadzi zajęcia z Ekologicznych Materiałów Budowlanych, Budownictwa Ogólnego i Energooszczędnego. Zajmuję się pracami badawczymi nad wykorzystaniem konopi w budownictwie. 
Jacek Kościółek –  członek Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO; przedstawiciel Sądeckiej Kooperatywy Spożywczej, 
Dr inż. Roman Andrzej Śniady – Niezależny ekspert w dziedzinie rolnictwa ekologicznego. Naukowiec, wykładowca, szkoleniowiec, doradca, biegły, były/pierwszy dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, założyciel wielu stowarzyszeń pozarządowych i fundacji, były członek Wojewódzkiej  (następnie) Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. Członek koalicji “POLSKA WOLNA OD GMO”
Justyna Pargiela- Ziołoznawca – Towaroznawca zielarski, kosmetyków i żywności funkcjonalnej; słuchaczka kursu Zielarz – Fitoterapeuta w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach, córka leśnika wychowana w lesie ,wegetarianka od 18 roku życia.
Propagatorka jedzenia dzikich roślin jadalnych, fascynatka octowania i kiszenia stokrotek. Prowadzi profil DziczeJemy-Justyna: “Z założenia DziczeJemy to przeciwieństwo ruchów “cywilizujących” nasze społeczeństwo, kt
óre w rezultacie nas odczłowieczają, odciągają od natury, korzeni, przeszłości i historii. I od ZDROWIA. Kuchnia naszych przodków była różnorodna, mimo jej skromności w naszym mniemaniu. Jadano dzikie rośliny nie tylko z biedy, jak uważamy, ale jako zupełnie normalny i oczywisty element posiłku. Przywróćmy te rośliny do łask i na nasze stoły. Rośliny rosnące w dziczy łąk i lasów mają MOC. Moc życia, przetrwania wśród innych roślin i stworzeń. Wybicia się przez gęstwinę korzeni sąsiadów i wrogów. To nie to samo, co sałata, której uprawiając człowiek robi miejsce na wzrost. Te dzikie z dziczy rośliny dadzą nam tą siłę, którą same muszą mieć, żeby przetrwać”
Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *