Zamość – Wielki Czwartek

W Katedrze o godz. 10.00 odbyła się Msza Krzyżma, podczas której kapłani naszej diecezji zamojsko – lubaczowskiej odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, a ks. Bp Marian Rojek dokonał poświecenia Oleju Chorych, używanego do namaszczania chorych, oraz konsekracji Oleju Krzyżma Świętego, używanego podczas udzielenia sakramentu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa a także przy poświęcaniu kościołów i ołtarzy.

WIELKI CZWARTEK – dzień uwielbienia Boga za sakrament Eucharystii i kapłaństwa.

O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św. Wieczerzy Pańskiej podczas, której dziękujemy kapłanom za dar kapłaństwa w dniu ich święta. Biskup Marian Rojek na pamiątkę obmycia nóg przez Jezusa dwunastu apostołom podczas Ostatniej Wieczerzy obmył podobnie nogi 12 mężczyznom.

Msza św. ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji.

Po Mszy św. nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Adoracji

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *