Zamojskie Święto Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia o godzinie 11:45 na Rynku Wielkim w Zamościu, przed schodami ratusza odbyły się uroczystości z okazji Święto Wojska Polskiego.

Uroczystości rozpoczęła Nieetatowa Orkiestra Wojskowa działająca przy Stowarzyszeniu „Jesteśmy z Tobą – Bądź z Nami” . Następnie przemówienie wygłosił prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk. Po nim podniesiono flagę państwową przy odśpiewaniu hymnu państwowego, a następnie wyeksponowana została flaga Miasta Zamościa przy hejnale z wieży ratuszowej, która była w Afganistanie. Flaga wyblaknięta bo spalona słońcem z Afganistanu, która zapewne pocieszała i przypominała o rodzinnym domu i miejscu powrotu po misji.

O uroczystości wręczenia flagi Zamościa żołnierzom wyjeżdżającym na misję do Afganistanu możemy przeczytać na stronie UM Zamość min.

22 marca 2010 roku na Rynku Wielkim w Zamościu odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ISAF jadących na misję do Afganistanu.

Żołnierzy żegnały rodziny, znajomi, przedstawiciele wojska, władz rządowych i samorządowych oraz mieszkańcy Zamościa. Szef Sztabu Generalnego, Generał Franciszek Gągor powiedział żołnierzom, że: “misja, którą dzisiaj rozpoczynacie to misja trudna, niebezpieczna. Wasi przełożeni zrobili wszystko, aby was dobrze do tego zadania przygotować. Ćwiczenia, sprawdziany potwierdziły waszą gotowość. Pamiętajcie, że wojsko opiera się na dyscyplinie i posłuszeństwie wobec rozkazu”.

Żołnierze trafią do prowincji Ghazni, ich głównym zadaniem będzie prowadzenie wspólnych działań z afgańskimi siłami mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w prowincji. Polscy żołnierze będą też szkolić afgańskich żołnierzy i policjantów. Do kraju wrócą za pół roku.

Marcin Zamoyski, Prezydent Miasta Zamość życzył żołnierzom szczęścliwego powrotu z misji oraz przekazał flagę Miasta Zamość i drogowskaz, który pokazuje odgległość bazy w Afganistanie od Zamościa – 4102 km.

Miejskie uroczystości Święta Wojska Polskiego na Rynku Wielkim w Zamościu

Opublikowany przez Życie Zamościa Sobota, 15 sierpnia 2020
Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *