Zamość – „Sacrofilm” Cud Guadalupe
W drugim dniu „Sacrofilmu” (7 marca) widzowie na porannym seansie mogli zobaczyć pierwszy kinowy film o objawieniach w Guadalupe.
Festiwal filmowy taki jak nasz – „Sacrofilm”daje możliwości aby na film popatrzeć trochę głębiej, nie tylko jako zlepek pewnych sytuacji, zdjęć filmowych ale żeby odczytywać głębie, jakieś przesłania. Dzisiaj pragnę zwrócić uwagę na elementy .Cudu w Guadelupe. Co to jest cud, bo takiego pojęcia używamy. Cud polega na tym, że Pan Bóg ingeruje poprzez osobistą interwencję czy wstawiennictwo świętych czy Matki Bożej w życie człowieka w sposób można powiedzieć nadzwyczajny. Takie nadzwyczajne cuda to uzdrowienia. Cuda dzieją się przez wstawiennictwo Matki Bożej. Pytanie – dlaczego Matka Boża objawia się ludziom w różnych miejscach, w różnych punktach świata. Maryja daje orędzie – pokuta, nawrócenie , przemiana życia, modlitwa różańcowa i to było w Fatimie, Lourdes, La Salette, to też było w Guadelupe i na dobrą sprawę objawienia Matki Bożej nie wnoszą nic nowego poza tym, co na kartach pisma jest zapisane. Matka Boża jak dobra mama przypomina ludziom o pewnych zasadach zachowań, bo jak patrzymy na wydarzenia światowe to to one są prowokowane przez zachowanie człowieka – odejście od Pana Boga, odejście od zasad moralnych, chrześcijańskich. Dzisiaj patrzymy na dramat na Ukrainie , na dramat uchodźców, współczujemy im, pomagamy ale tylko w roku ubiegłym w skali świata 42 miliony dzieci zostało zabite po prze aborcję – to więcej niż podczas II wojny światowej przez sześć lat. Matka Boska jak się objawia to znaczy, że chce człowieka , ludzkość ratować, podać pomocną dłoń, wskazać drogę wyjścia – powiedział ks. Wiesław Mokrzycki dyrektor festiwalu
Bardzo się cieszę, że po przerwie wywołaną epidemią, 25 edycja była dwa lata temu, że ten festiwal jednak udaje się wznowić i to w czasach na różne sposoby niełatwych bo z jednej strony mamy te ograniczenia sanitarne a z drugiej strony to niebezpieczeństwo wojny na Ukrainie a w tym wszystkim jest taka świadomość , że to o co powinniśmy również dbać i troszczyć się to kultura i to ta kultura, która próbuje swoje refleksje poprzez film wprowadzić człowieka w to co jest dla człowieka ważne, to co dotyka duchowości, co dotyka wiary, relacji z Panem Bogiem – mówi prelegent festiwalu ks. prof. Marek Lis. Myślę, że Sacrofilm, który chce nam o tym przypominać dobrze, że ma już swoje miejsce w kalendarzu wydarzeń Zamościa, że są chętni i na te projekcje przychodzą. Projekcje, które naznaczone są poprzez dzisiejsze czasy jak film otwarcia ,,Nie żyję dla wojny” To jest film ukraiński dokument, który opowiada o wydarzeniach wydawałoby się minionych 2014 r.ten dramat, który się zaczął w strefie Donbasu gdzie wojska rosyjskie wkroczyły na tę część Ukrainy i okazuje się, że to spojrzenie sprzed lat wydawałoby się realizowane przez Vladуslava Robskiego , gościa i przyjaciela festiwalu, że to będzie zapis tylko historyczny a tu widzimy, ze dzieją się dramaty wywołane przez agresję , wojnę, zatem festiwal , który nabiera aktualności. Film Cud w Guadelupe ,to taka historia która próbuje przypomnieć o potrzebie nadziei , że nie jesteśmy przez Boga opuszczeni. O tym, że w sytuacjach najtrudniejszych wiemy, że mamy kogoś kto nam współczuje i to przesłanie jest ważne i potrzebne żeby wobec przemocy nie odpowiadać przemocą.To film, który rozgrywa się między historią a współczesnością , pokazuje że przemoc do nikąd prowadzi.
Cud Guadalupe – Pierwszy kinowy film o objawieniach w Guadalupe. Prawie 500 lat temu Maryja zrobiła coś, co czyni tamte wydarzenia jednym z największych cudów w historii świata: zostawiła materialne dowody swoich odwiedzin! Niektóre z nich udało się odkryć naukowcom dopiero niedawno i z miejsca uznano je za sensację! Są tak spektakularne, że w zderzeniu z nimi kruszeje najbardziej zatwardziała niewiara. Twórcom „Cudu Guadalupe” udało się zachwycić nimi widza w przepięknej fabularnej opowieści.
Dlaczego Maryja pięć wieków temu zostawiła wiadomość czytelną dopiero dla ludzi XXI wieku? Czy to Jej dar i argument dla nas na współczesny kryzys wiary? Zupełnie przypadkowo odpowiedź na te pytania poznaje główny bohater filmu. John Martinez jest młodym i ambitnym reporterem z Los Angeles. Razem ze swoją żoną Mary spodziewają się właśnie pierwszego dziecka, a on dostaje do napisania artykuł o kulturze latynoamerykańskiej. Siłą rzeczy musi się zmierzyć z legendą objawień Matki Bożej w Guadalupe. Sceptycznego początkowo Johna coraz bardziej pochłania śledztwo – do momentu, gdy dostaje tragiczną wiadomość… Czy wystarczy mu wiary, aby wymodlić cud?
Zwiastun