Zamość – 11 listopada, Manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim

W 103.rocznicę Narodowego Święta Niepodległości na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się manifestacja patriotyczna.

Uroczystości na Rynku Wielkim rozpoczęły się ceremoniałem wojskowym, podczas którego złożono meldunek dowódcy garnizonu Zamość, podniesiono flagę państwową na maszt, odśpiewano hymn,  odbyło się przemówienie prezydenta Zamościa.

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk w swoim przemówieniu powiedział – ,, jak co roku 11 listopada spotykamy się na najpiękniejszym Rynku w Europie aby świętować odzyskanie niepodległości. Właśnie 11 listopada 1918 r. Polska wybuchła, odzyskaliśmy wolność i możliwość decydowania o własnym losie. Przez 123 lata Polski nie było na mapie Europy. Pod koniec XVIII w. przegraliśmy z agresywną polityką sąsiednich mocarstw ale i z własnymi słabościami. Nasi przodkowie zapomnieli, że wolności nie otrzymuje się raz na zawsze, niepodległości trzeba strzec jak najcenniejszego skarbu, trzeba ją pielęgnować i nie można w żadnym wypadku  osiąść na laurach. Nie doceniliśmy tego co mieliśmy, a gdy to straciliśmy rozpoczął się długi okres tęsknoty za tym co utracone. W listopadzie 1918 r. dzięki własnemu uporowi ale  i korzystnemu zbiegowi okoliczności politycznych mogliśmy triumfalnie ogłosić nasze zwycięstwo, zrzuciliśmy z siebie łańcuchy niewoli i mogliśmy wreszcie sami stanowić o własnym losie.

Dziś stajemy na Rynku Wielkim w Zamościu aby oddać hołd tym, którzy zaangażowali się w wielkie dzieło odzyskania przez Polskę niepodległości. Poświęcili swój talent i siłę na rzecz przywrócenia państwa polskiego .”

Obchody uroczystości były także okazją do wręczenia żołnierzom nominacji na kolejne stopnie wojskowe . Po przemówieniu prezydenta odbył się apel pamięci i salwa honorowa.

 

Na zakończenie manifestacji odbyło się złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu oraz defilada.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *