Zamojscy strażacy z tytułem Mistrza Województwa

5 i 6 czerwca kolejno w Puławach i Parczewie odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Sporcie Pożarniczym. W zawodach wzięły udział reprezentacje 20 komend powiatowych (miejskich) PSP woj. lubelskiego.

Reprezentacja Komendy Miejskiej PSP w Zamościu zwyciężyła w ogólnej, bardzo zaciętej rywalizacji, jednocześnie broniąc ubiegłorocznego tytułu mistrzowskiego. W nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca zamojscy strażacy uzyskali czek, na zakup sprzętu pożarniczego w wysokości 15 tys. zł. Mistrzostwa odbywały się w następujących konkurencjach: pożarniczy tor przeszkód – bieg na 100 metrów z przeszkodami, wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni, sztafeta pożarnicza 4 x 100 m z przeszkodami i pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Pożarniczy tor przeszkód jest to dystans 100 m, na którym zawodnik bez pomocy podpór winien przeskoczyć ścianę o wysokości 2m, przebiec po równoważni z odcinkami węży pożarniczych, a po ich połączeniu ze sobą z rozdzielaczem i prądownicą, przebiega linię mety. Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej polega na jak najszybszym wejściu na III piętro wspinalni. Jest to bardzo trudna konkurencja,  która wydatnie pokazuje sprawność zawodników. W konkurencji tej dużo też zależy od szczęścia. Sztafeta pożarnicza to bieg z przeszkodami, którymi są domek (po którym należy przebiec), pokonanie 2m ściany, bieg po równoważni z łączeniem węży,  na koniec gaszenie palącej się cieczy w wannie. Pożarnicze ćwiczenie bojowe polega na sprawieniu linii wężowych (ssawnych, tłocznych) i napełnieniu zbiorników wodą.

Na szczególna uwagę zasługuje fakt, że zamojska reprezentacja okazała się bezkonkurencyjna w ćwiczeniu bojowym uzyskując czas 27,84 s. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej województwa mł. kpt. Paweł Ligaj wygrał dwubój pożarniczy (pożarniczy tor przeszkód i wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni). Strażak na co dzień pełni służbę w Stanowisku Kierowania zamojskiej komendy. Czwarte miejsce w dwuboju zajął st. str. Karol Swatko, ratownik z JRG Zamość.

W klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Sporcie Pożarniczym kolejne miejsca zajęły: II – KP PSP Świdnik i III –  KM PSP Chełm.

KM PSP w Zamościu  reprezentowali: st. kpt. Przemysław Ilczuk, mł kpt. Paweł Ligaj, asp. Bartłomiej Omański, mł. asp. Błażej Omański, mł. asp. Patryk Bereza, mł. asp. Karol Kalita, ogn. Artur Sowa, sekc. Rafał Żulewski, mł. ogn. Sebastian Kondrakiewicz, st. str. Karol Swatko. Kierownikiem drużyny  był bryg. Tomasz Burcon. Trenerem reprezentacji jest bryg. Andrzej Knap.

(inf. i fot. oficer Prasowy Komendy Miejskiej PSP mł. bryg. Andrzej Szozda)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *