Wszystko dla Polski – nowy film o członkach Armii Krajowej
Dzisiaj w Sali konferencyjnej zamojskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja prasowa podczas której prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – poseł Sławomir Zawiślak poinformował o realizacji najnowszego filmu dokumentalnego zrealizowanego staraniem Związku we współpracy z TVP 3 Lublin. Tytuł nosić będzie tytuł „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej”. Reżyserem filmu jest Rafał Kołodziejczyk.
Patronat Honorowy nad Premierą wyprodukowanego przez ŚZŻAK Okręg Zamość i TVP3 Lublin filmu objął Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk. Telewizyjna premiera filmu planowana jest na antenie TVP 3 LUBLIN w okresie Świąt Wielkanocnych.
Fabularyzowany film dokumentalny pt. „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK” w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków (zdjęcia do filmu wykonał Paweł Iwaniuk natomiast muzykę skomponował Rafał Rozmus) przypomina strukturę oraz historię działalności II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej, a także staje się punktem wyjścia do przypomnienia roli innych niepodległościowych struktur polskiego państwa podziemnego w trudnym dla Polski historycznym okresie, tj. po zakończeniu II wojny światowej. II Zamojski Inspektorat Armii Krajowej uważa się za największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywę konspiracyjną na Lubelszczyźnie po 1947 r. To fenomen organizacyjny i społeczny, o którym powinniśmy pamiętać. Celowość i wartość niepodległościowej pracy wykonanej przez Bohaterów- żołnierzy II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej są nie do przecenienia. Organizacja miała na celu likwidowanie zdrajców, szpicli, funkcjonariuszy UB, NKWD i szkodliwych działaczy komunistycznych. Sporządzano plany sytuacyjne, rozmieszczenia Wojsk Polskich, radzieckich oraz ich uzbrojenia. Agitowano przeciwko powstawaniu spółdzielni produkcyjnych na wzór kołchozów. Gromadzono broń na wypadek zapowiadanej III wojny światowej między wschodem a zachodem. II Zamojski Inspektorat AK miał za zadanie podtrzymywać ducha oporu, przygotować do otwartej walki z sowieckim okupantem, stanowić zbrojne ramię wojsk sojuszniczych i toczyć otwartą walkę z sowietami. Był sposobem na przetrwanie dla poszukiwanych przez UB żołnierzy i członków niepodległościowego podziemia, którzy zostali skazani przez nowy, komunistyczny system na zagładę. W filmie wypowiadają się historycy, regionaliści oraz potomkowie żołnierzy tzw. drugiej konspiracji.
Realizacja filmu miała miejsce na terenie województwa lubelskiego. Prace związane ze zdjęciami objęły wnętrza i plenery na Zamojszczyźnie i w Lublinie. Zdjęcia realizowano m. in. w Muzeum Wsi Lubelskiej, kamieniołomach w Józefowie Biłgorajskim, klasztorze oo. Bernardynów w Radecznicy oraz w okolicznych lasach Zamojszczyzny. Do współpracy zaproszono grupy rekonstrukcji historycznej z Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego, Zamościa i Lublina. Etap prac postprodukcyjnych (montaż, udźwiękowienie, animacja komputerowa) realizowany był w Lublinie.
Poprzez produkcję filmu, która wymagała gruntownej kwerendy dokumentalnej oraz wyszukania i dotarcia do osób biegłych w temacie możliwe stanie się upowszechnienie wiedzy związanej z poruszaną problematyką, co w założeniu ma przyczynić się do rozwoju świadomości narodowej, pielęgnowania polskości, umacniania wśród odbiorców filmu poczucia dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Rezultatem realizacji i dystrybucji filmu będzie historyczna i patriotyczna edukacja społeczeństwa, poszerzenie wiedzy widzów w szerokim przedziale wiekowym w zakresie historii Polski, a w szczególności doniosłości działań podziemnych struktur niepodległościowych państwa polskiego.
Uczestnicy konferencji zapowiedzieli, że podejmą starania by film był emitowany na innych kanałach telewizji publicznej (planowana jest też wersja anglojęzyczna ) oraz, że podobnie jak „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944”, nowy film będzie zgłaszany na festiwale historycznych filmów dokumentalnych.
Podczas konferencji zapowiedziano także X Edycję Konkursu Historycznego „Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ–AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym przez J E ks. bp dr Mariana Rojka-Ordynariusza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józef Kasprzyka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk.
Konkurs historyczny pt.: „Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”ma na celu m. in. kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o organizacji i działalności Służby Zwycięstwu Polski-Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej oraz formacji poakowskich na terenie zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, zainspirowanie i zachęcenie młodzieży do podjęcia samodzielnych badań nad historią swojej rodziny, środowiska związanego z miejscem zamieszkania. Ostateczny termin zgłoszenia uczestników konkursu upływa z dniem 19 kwietnia 2019 r. (Etap szkolny). Prace, które spełniły warunki wymienione w regulaminie konkursu powinny być nadesłane do dnia 18 maja 2019 roku na adres: ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ OKRĘG ZAMOŚĆ, UL. PARTYZANTÓW 3/31, 22-400 ZAMOŚĆ z dopiskiem „Konkurs historyczny”. Dnia 24 maja zostanie powołana komisja, która 27 maja oceni prace. Następnie poinformuje ona dyrektorów szkół o liście nagrodzonych i wyróżnionych uczniów, co nastąpi w terminie do 31 maja 2019 roku. Uroczyste podsumowanie konkursu wraz z wręczeniem nagród i wyróżnień odbędzie się dnia 3 czerwca 2019 roku w Delegaturze LUW w Zamościu.
Zapraszamy do obejrzenia naszej video relacji