Tadeusz Rolke pt. Pohib – wystawa w Ratuszu
1 lipca 2016 roku (w piątek) o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu odbył się wernisaż wystawy Tadeusza Rolke pt. “Pohib”! Sam autor osobiście opowiadał o swoich początkach fotografii, skąd się bierze pomysł i czego szuka w fotografii.
Na wernisaż i osobiste spotkanie z autorem przyjechali również miłośnicy fotografii Tadeusza Rolke specjalnie z Chełma.
Ekspozycja czynna w dniach 01.07.2016 – 02.08.2016
Galeria Fotografii Ratusz, Rynek Wielki 13, 22-400 Zamość
Wystawa współfinansowana przez Miasto Zamość oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie
POHIB, w słowniku słowacko-polskim nie istnieje. Jest słowo POHYB, ma 19 znaczeń, na pierwszym miejscu „ruch”. Ale nam się podobał POHIB, na określenie sexapilu, urody, wdzięku. Polubiliśmy to słowo, i tak została nazwana wystawa, która miała premierę w Galerii Obserwacja w roku 2014. Mamy tu wybór fotografii z różnych okresów mojej działalności fotograficznej. Najstarsze obrazy pochodzą z lat 60 ubiegłego wieku, najnowsze zrobione zostały parę lat temu. Kobiety krążą tu swobodnie i dobrze się czują wśród przedmiotów sztuki, w przyrodzie i przestrzeni miejskiej, w sklepie z obuwiem lub gdziekolwiek znalazły się przed moim obiektywem. Pejzaże dają nam uzupełnienie estetycznego odbioru. Nad wszystkim panuje groźna postać męska, zjawiająca się w pustym, bez witraży gotyckim oknie. Mamy jednak nadzieję, że nie zeskoczy, pozbawiając nas dobrego nastroju.
Tadeusz Rolke urodził się 24 maja 1929 w Warszawie. Jest polskim artystą, prekursorem polskiej fotografii reportażowej, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Odznaczony Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. W swojej fotografii zajmował się m.in. Cyganami czy też życiem artystycznym stolicy. Publikował w tygodnikach: “Stolica”, “Świat” oraz w miesięcznikach “Polska” i “Ty i Ja”. Fotografował modę dla “Przekroju”. Od 1970 roku przebywał w Niemczech, gdzie publikował na łamach “Sterna”, “Die Zeit”, “Der Spiegel” i “Art”. Po powrocie do Polski ponownie w latach 80 jest autorem wielu wystaw fotograficznych m.in. w Warszawie, Krakowie, Wilnie, Bratysławie, Paryżu, Berlinie czy Tokio. Obecnie współpracuje z “Magazynem Gazety Wyborczej” i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dra Mariana Schmidta. Jest współzałożycielem wydawnictwa “edition.fotoTAPETA”, mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie.
Fotorelacja Janek Cios