Przedszkole Miejskie nr 5 w Zamościu z wyróżnieniem

Karate, baseball, koszykówka, lekkoatletyka, pływanie i taekwondo – to dyscypliny olimpijskie, które w trakcie Veoliady – Olimpiady Przedszkolaków on-line poznali najmłodsi.

W sportowej przygodzie dzieciom towarzyszył lisek SAVuś – maskotka SAV Junior, a placówki zmierzyły się w konkursie. W czwartek, 29 października 2020 roku, Przedszkole Miejskie nr 5 w Zamościu odebrało wyróżnienia.

Sportowa Akademia Veolia Junior (SAV Junior) to odpowiedź na zwiększający się problem niewystarczającej aktywności fizycznej dzieci, a celem projektu jest wyposażenie przedszkolaków w podstawowe umiejętności ruchowe, dzięki którym dzieci będą sprawne i przygotowane do uczenia się w przyszłości bardziej złożonych form ruchu, takich jak gra w piłkę nożną, rzucanie frisbee, pływanie kajakiem czy trenowanie sztuk walki. Zdobywając kolejne sprawności, dzieci rozwijają nie tylko cechy motoryczne, ale i kompetencje społeczne potrzebne do funkcjonowania w grupie, czy czekającej ich już wkrótce nauki w szkole. Celem projektu jest także zbudowanie nawyku codziennej aktywności fizycznej oraz podniesienie świadomości rodziców w tym zakresie. Sportowa Akademia Veolia Junior realizowana jest w Zamościu w partnerstwie z Urzędem Miasta Zamość.

Sytuacja związana z COVID-19 diametralnie zmieniła realia pracy przedszkoli, dlatego program w tym roku realizowany jest w innowacyjnej odsłonie (on-line). W okresie wakacyjnym, przedszkola z 10 miast w Polsce, w tym z Zamościa, wzięły udział
w Olimpiadzie Przedszkolaków on-line – Veoliadzie. Uczestnicy programu mieli możliwość bawić się i wirtualnie stanąć do sportowej rywalizacji z rówieśnikami. Każdemu z tygodni Veoliady przypisana była inna dyscyplina olimpijska. Placówki otrzymały gotowe materiały do pracy z dziećmi – filmiki z zabawami ruchowymi, wzbogacone o wartość edukacyjną i karty pracy, które zachęcały dzieci do ruchu
i rozwijania kreatywności.

„O potrzebie i korzyściach wynikających z codziennej aktywności fizycznej wśród dzieci nie trzeba przekonywać przedszkoli, które dołączyły do Veoliady – mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Zarządu Fundacji Veolia Polska – Uczestnikom projektu należą się jednak szczególne wyrazy uznania za to, że podjęli to sportowe wyzwanie w tak niełatwej dla nich sytuacji.”

Dzięki zaangażowaniu w cykliczne wyzwania, przedszkola przygotowywały się do ostatecznego konkursu. Podsumowaniem całego cyklu było nadesłanie zgłoszenia konkursowego w dowolnej twórczej formie, w którym placówka miała za zadanie podsumować swój udział w Veoliadzie.

Wśród placówek z Zamościa zwyciężyło Przedszkole Miejskie nr 5 w Zamościu. Choć ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, nie mogło odbyć się uroczyste spotkanie, maskotka SAV Junior – SAVuś odwiedziła przedszkole, by na ręce dyrekcji i nauczycieli złożyć gratulacje, dyplom dla przedszkola oraz certyfikat dla koordynatora projektu.

___

Na zdjęciu dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 5 w Zamościu – Jolanta Śmigoń oraz koordynator Veoliady – pani Jagoda Błaszczak.(UM)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *