Świt – wystawa fotografii Jerzego Lewczyńskiego w Galerii Fotografii Ratusz 09.07.2014

9 lipca 2014 o godz.17.00 w Galeria Fotografii Ratusz, Rynek Wielki 13, Zamościu odbył się wernisaż  Świt – wystawa fotografii Jerzego Lewczyńskiego

Świt to pora dnia przed wschodem słońca, kiedy niebo przestaje być czarne.
Wernisaż 9 lipca 2014, 17.00, Galeria Fotografii Ratusz, Rynek Wielki 13, Zamość

Światło padające na podwórko kamienicy rozdziera gęsty cień.
W kontrastowym krajobrazie pojawiają się linie.
Czarna dłoń dzięki gwałtownemu odbiciu zyskuje szczegół.

Powojenna rzeczywistość wymagała nazwania. Jerzy Lewczyński dokumentując najbliższe otoczenie wierzył, że zwyczajność może odzwierciedlać sprawy najistotniejsze, ostateczne.

Na wystawie w Ratuszu zostały  pokazane prace fotografa ułożone w formie pierwszoosobowej opowieści o zderzeniach z nowymi realiami.
O wystawie opowiadał Michał Dąbrowski

Wystawa współfinansowana przez miasto Zamość.
Ekspozycja była możliwa dzięki uprzejmości Muzeum w Gliwicach.

Jerzy Lewczyński (ur. 14 marca 1924 w Tomaszowie Lubelskim, zm. 2 lipca 2014 w Gliwicach – polski artysta fotografik. Członek Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1951) i ZPAF (od 1956) Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej przyznała Jerzemu Lewczyńskiemu honorowy tytuł ARTYSTA FIAP – AFIAP (1963)
Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 50. jego prace – próbujące uchwycić wzajemne relacje starannie komponowanych, symbolicznych przedmiotów i w ten sposób stworzyć komentarz do codzienności – nazywano mianem “antyfotografii”, on sam jednak skłania się do nazywania swych działań “teatrem fotografii”. Z czasem skoncentrował się na działaniach nazywanych “archeologią fotografii” – zaczął wykorzystywać w swych dziełach prace innych autorów, reprodukcje – zapomniane, zniszczone, odnajdując w nich symbol sponiewieranej przeszłości, ślady dotyku ludzkich dłoni czy oczu. Stara się odkrywać, badać, komentować zdarzenia i fakty dziejące się w przeszłości fotograficznej – bo dzięki temu przeszłość, dawne warstwy kulturowe mogą oddziaływać na dzisiejsze, tworzy się swoista ciągłość. W latach 1957 – 1960 był członkiem nieformalnej grupy fotograficznej wraz ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem[2]. Prezentował swą twórczość m.in. na wystawach “Fotografia subiektywna” (1968) i “Fotografowie poszukujący” (1971), “Stany graniczne fotografii” (1977). W 1988-1993 wykładowca Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Autor Antologii fotografii polskiej 1839-1989 (1999).
Wpływy Lewczyńskiego są obecne w fotografiach u innych twórców, m.in. Wojciecha Prażmowskiego.
W 2007 roku otrzymał Srebrny Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[4], a także Nagrodę im. Katarzyny Kobro. info wykipedia

Zapraszamy do Galerii

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *