Świąteczna pomoc od Terytorialsów

Czas przedświąteczny to dla lubelskich Terytorialsów okres intensywnej pracy, ale również czas szczególnej pamięci o kombatantach, weteranach i osobach potrzebujących.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej starają się, na co dzień utrzymywać bliskie relacje z kombatantami, m.in. z „Zaporczykami” w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Zapraszają ich na spotkania do jednostek, odwiedzają ich w domach, pamiętają o ich ważnych datach i jubileuszach. Szczególnie wyjątkowy jest czas świąteczny, kiedy można wspólnie usiąść przy wigilijnym stole lub wesprzeć ich konkretną pomocą. 

Już od trzech lat lubelscy Terytorialsi aktywnie włączają się w akcje pomocowe, takie jak „Paczka dla Bohatera”, czy „Szlachetna Paczka”. Również w tym roku w batalionach w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu przeprowadzono zbiórki darów, które następnie dostarczono do kombatantów i osób potrzebujących w swoim SRO.

Przykładowo, Terytorialsi z Chełma zorganizowali zbiórkę upominków dla dzieci z domów dziecka w swoim SRO. Ponadto od połowy listopada prowadzili zbiórkę żywności i potrzebnych artykułów w ramach 9. edycji „Paczki dla Bohatera”. Jeden z uczestników akcji, kpr. Grzegorz Bojarski powiedział – „Udało nam się dotrzeć do około 30 osób w naszym SRO. Radość kombatantów – bezcenna. Wszędzie witano nas z otwartymi ramionami i uśmiechem na twarzy. Niejednokrotnie pojawiały się łzy wzruszenia, a rozmowom i opowiadaniom o czasach wojny i okupacji nie było końca”.

            Z kolei żołnierze z 22 batalionu lekkiej piechoty z Dęblina w ramach akcji „Szlachetna Paczka” przygotowywali paczki pomocowe dla potrzebującej rodziny z Kraśnika. Dzięki dużemu zaangażowaniu żołnierzy udało się przekazać aż 17 paczek z potrzebnymi artykułami.

            Z równie pożyteczną inicjatywą wyszli zamojscy Terytorialsi. W koszarach na terenie jednostki w Zamościu, we współpracy z RCKiK zorganizowali bożonarodzeniową zbiórkę krwi.  W akcji wzięło udział 60 żołnierzy oraz ich najbliżsi. Łącznie zebrano 27 litrów krwi, a blisko pół tysiąca tabliczek czekolady już niebawem trafił do domu dziecka oraz innych placówek wychowawczych w SRO 25 blp.

( inf. i fot. kpt. Damian STANULA, OFICER PRASOWY 2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *