Spotkanie podsumowujące organizację VII Orszaku Trzech Króli w Zamościu

W dniu 8 września odbyło się spotkanie pn. „Popołudnie z Trzema Królami”, zorganizowane przez Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu podsumowujące organizację VII Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

Hasłem Orszaku 2021 „Panu dzięki oddawajmy” organizatorzy podziękowali Panu Bogu i ludziom za tworzenie i organizację niezwykłego Orszaku, który odbył się w wyjątkowym, trudnym czasie.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Pan Piotr Zając Z-ca Prezydenta Miasta Zamość, Starostę Zamojskiego Pana Stanisława Grześko reprezentowała Pani Ewa Łapa Inspektor Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu, Przedstawiciele Fundacji OTK Warszawa Pani Barbara Trzeciak Prezes Fundacji i koordynator Warszawskiego Orszaku, oraz Pani Ewa Rozum członek Zarządu Fundacji, kapłani, przedstawiciele Urzędów Miasta Zamościa, Dyrektorzy Wydziałów merytorycznych i Jednostek miasta Zamościa, Sponsorzy, Dyrektorzy Szkół, Przedstawicieli Służb, dzieci i młodzież, wolontariusze, Ludzie dobrego serca zaangażowani w organizację VII edycji Orszaku Trzech Króli, oraz Media, które doskonale sprawdziły się również na tym mobilnym Orszaku, genialnie przekazując całą relację z Orszaku.

Małgorzata Farion prowadząca spotkanie powiedziała m.in. –  gala OTK zwykle odbywała się w okresie kolędowym, w tym roku z wiadomych względów dot. ograniczeń w organizacji spotkań nie mogliśmy tego spotkania zorganizować. Zachowując się odpowiedzialnie i dbając o zdrowie uczestników robimy więc to dzisiaj, tak naprawdę na 4 miesiące przed kolejną edycją, z nowymi planami.

Czy będzie to Orszak tradycyjny „chodzony”, za którym tęsknią ludzie, czy będzie to Orszak zmotoryzowany, który również ma swoich zwolenników będzie to zależało od sytuacji w naszym kraju. Mamy już doświadczenie w organizacji tych dwóch wersji, nigdy nie łamaliśmy przepisów, zawsze dbaliśmy o bezpieczeństwo i wizerunek naszego wydarzenia.

Spotkanie uświetniła niezawodna Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość, bez której trudno już sobie wyobrazić Orszak Trzech Króli w Zamościu – Pani Marta Kułaj-Wyszyńska, Pan Piotr Wyszyński, Zuzanna Wyszyńska, Natasza Soboń.

Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia VII Orszaku – plakatu, mapy przejazdu i filmu przypominającego VII OTK w Zamościu, a następnie przedstawienia planów na kolejną VIII edycję OTK w Zamościu, w tym nowego konkursu i nowej pastorałki, wręczone zostały pamiątkowe podziękowania za pomoc, zaangażowanie, modlitwę, pracę, odwagę, rzetelność i pasję przy tworzeniu i organizacji VII Orszaku Trzech Króli w Zamościu, w dniu 6.01.2021 roku. Prowadząca zachęcała do podzielenia się wrażeniami z Orszaku, który objął swym zasięgiem całe miasto, wszystkie parafie, wszystkie osiedla, szpitale Wojewódzki i Niepubliczny.

Dzień wcześniej zostały dostarczone do wszystkich kościołów materiały Orszakowe- korony, śpiewniki, naklejki, chorągiewki i hermetycznie pakowane pączki. Organizatorzy wystosowali również prośbę do parafii miasta Zamościa o to by w tym dniu połączyć się z Orszakiem Trzech Króli duchowo.

Nowy konkurs, który planują wprowadzić organizatorzy w życie już na następnej edycji to konkurs, który podpowiedział Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek podczas Mszy Świętej Orszakowej, w Parafii pw. Św. Krzyża. Podczas homilii Ks. Biskup powiedział: „Ze świętami Bożego Narodzenia wiążą się rozmaite, lokalne tradycje, również rodzinne i społeczne dotyczące zwyczajów Bożononarodzeniowych. Zwyczaje różnych rejonów począwszy od zwyczaju Wigilijnej wieczerzy po inne. We Francji , aż po dzień dzisiejszy obchodzony jest zwyczaj związany ze Świętem Objawienia o akcencie kulinarnym – zwyczaj szczodraków. Do ciasta pieczonego na Objawienie Pańskie wkłada się 1 ziarnko fasoli, w innym regionie migdała. Osobie która będzie miała szczęście i trafi na takie ciasto przysługuje przez pewien krótki czas przywilej bycia królem czy królową.

Takie szczęście na Objawienie Pańskie miał w żyjący w XVI i XVII wieku Święty Franciszek Salezy, który odniósł się i opisał 3 prawdy w odniesieniu do 3 darów: złota, mirry i kadzidła. W ukrytych ziarenkach fasoli wyraził życzenia wobec Nowonarodzonego Bożego Dziecięcia, przed Maryją i Józefem, w obecności 3 Mędrców ze Wschodu. 3 życzenia na Święto Objawienia Świętego Franciszka Salezego to:
1. Abym potrafił zawierzyć się Bogu, który jest wierny i bym umiał poddać się całkowitej miłości.
2. Trudna modlitewna prośba – dobry Boże im więcej Ty ode mnie oczekujesz tym bardziej chcę Ci to dać, a chodzi o dojrzałą postawę naszej wiary polegającą na tym, że ja Bogu ufam, także wtedy gdy przydarzają mi się sprawy, których właściwie nie chcę, nie rozumiem – wtedy nie powinienem Boga opuszczać, odrzucać. Wprost przeciwnie jeszcze bardziej zaufać.
3. Trzecie życzenie jakie przysługiwało szczęściarzowi ciasta, którym była królewska fasola to pragnienie „aby mój Duch zachowywał Boży pokój we wszystkim co na mnie w życiu przyjdzie”.

Szczodraki Orszakowe przygotowane przez Cukiernię Jutrzenka znalazły się wśród upominków, nie było w nich fasoli, ale nadzienie dostosowane do naszego regionu. Przywilej bycia królem, królową w Zamościu będzie to czas od Orszaku do Gali Orszaku Trzech Króli.

Drugą nowością była prezentacja pastorałki „Nie w Betlejem”, z tekstem napisanym przez Ks. Krzysztofa Hawro dla Zamojskiego Orszaku. Pastorałkę wykonały wokalistki Szkoły Muzycznej Yamaha Zamość, Ks. Krzysztof Hawro, Pani Marta Wyszyńska- Kułaj zagrała na instrumentach klawiszowych, a Pan Piotr Wyszyński na akordeonie.

Zgromadzeni na spotkaniu dzielili się swoimi wrażeniami z mobilnego Orszaku. Słów uznania za pracę, serce, kreatywność organizatorom, władzom i wszystkim zaangażowanym w Zamościu nie szczędziła Pani Barbara Trzeciak prezes Fundacji Orszak Trzech Króli Warszawa, przekazując wiele ciepłych, życzliwych, pełnych szacunku i wdzięczności treści. Wspólnie z Panem Prezydentem Piotrem Zającem Panie z Fundacji OTK Warszawa wręczały podziękowania nagrodzonym.

Spotkanie, jak podkreślają uczestnicy różni się od innych podsumowań. Na Galach Orszakowych do każdego zaangażowanego prezes Stowarzyszenia Małgorzata Farion kieruje kilka słów podziękowania, prezentując na planszach wszystkich zasłużonych.

Na zakończenie Małgorzata Farion zacytowała jedno z wezwań modlitwy wiernych z Eucharystii Orszakowej, bo nie wszyscy mają możliwość uczestniczenia we Mszy Św. -„ Módlmy się za organizatorów i wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie Orszaku Trzech Króli w naszym mieście i w całej Polsce. Niech Bóg obdarza ich potrzebnymi łaskami, by to religijne wydarzenie rozwijało się według Jego woli i służyło umacnianiu naszej wiary, odnajdywaniu nadziei, ożywianiu miłości do Boga i ludzi”.
Bo taka jest prawda, że to wszystko jest w rękach Pana Boga, który działa przez ludzi.

Jeszcze raz bardzo serdecznie Państwu dziękujemy i życzymy wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze zapraszając do współpracy w 2022 roku.
Wszyscy zebrani udali się na poczęstunek przygotowany przez Panią Marię Ryń z Aspiranta w Zamościu, tortami królewskimi przygotowanymi przez Cukiernię Jutrzenka z Wólki Panieńskiej dzielili królowie – Bolesław Bełz i Leszek Stankiewicz oraz Sebastian Telenga – Józef ze Świętej Rodziny.

Lista podziękowań – 2021

Miasto Zamość
Powiat Zamojski
J.E. Ks. Biskup Marian Rojek
Król Kacper VII- Pan Szymon Trytek
Król Melchior VII – Pan Leszek Stankiewicz
Król Baltazar VII – Pan Bolesław Bełz
Święta Rodzina – Państwo Anna i Sebastian Telengowie

Wsparcie finansowe: Miasto Zamość, Powiat Zamojski PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa spółka z o.o. z siedzibą w Zamościu Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Zamojskie Zakłady Zbożowe

Fundacja Orszak Trzech Króli Warszawa
Wydział Duszpasterstwa Ogólnego, Pielgrzymka Zamojsko-Lubaczowska na Jasną Górę
Parafia pw. Świętego Krzyża w Zamościu
Ks. Jarosław Feresz
Pan Piotr Błażewicz
Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu kierowany przez
dyrektora Panią Katarzynę Pleskaczyńską, odpowiedzialny za przygotowanie sceny
biblijnej, która odbyła się na schodach kościoła pw. Świętego Krzyża w Zamościu.
Teatr Młodego Aktora z Młodzieżowego Domu Kultury z MDK pod kierunkiem Pani
Krystyny Różańskiej z młodzieżą: Gabriela Trześniewska, Amelia Adamiak, Julia Kunicka,
Nikodem Dołba, Karolina Wiater przygotował tę scenę. W nagraniu dodatkowo brali udział
Karol Kuźmiński, Lena Sokołowska, Wiktoria Gorczyca
Oprawa muzyczna Mszy Św. – Władysław Swacha, Joanna Greszta, Mariusz Czeczot
Kolędowanie – Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość

Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość
Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Zamość
Wydział Oświaty Urzędu Miasta Zamość
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Zamość
Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu
Ośrodek Sportu i Rekreacji
Muzeum Zamojskie
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Zamościu
Szkoła Podstawowa Nr 6 w Zamościu
Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu
Pan Maksymilian Dorn
Polski Związek Łowiecki, Zarząd Okręgowy w Zamościu
Fundacja Banici Zamojscy
Stowarzyszenie Chorągwi Zamku w Zawieprzycach
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu – uczniowie: Angelika Lenczewska,
Dominika Nizio, Damian Góra, Jakub Zgnilec, Daniel Łowicki, Kacper Pałczyński, Fabian
Żuk, Szymon Sadowski.
Nauczyciele: Pani Monika Poździk, Pani Agnieszka Piróg, Pani Dorota Szewczuk.
Pan Mariusz Szuwara, Usługowy Zakład Elektryczny "INKASO"
Pan Przemysław Mikuła
Pan Piotr Łachno
Pan Jacek Szuwara – Usługi Transportowe Jacek Szuwara
Agnieszka Witkowska – melex
Komenda Miejska Policji
Straż Miejska w Zamościu
Firma Sartina Sp. z o.o.
Pani Anna Mokrzyńska
Pani Anna Bielecka
Marynia Pani Maria Ryń,
Cukiernia "Jutrzenka" Wólka Panieńska

Media- Redakcje:
zamosconline.pl
Nowy Kurier Zamojski
Katolickie Radio Zamość
Niedziela Zamojsko-Lubaczowska
życiezamościa.pl
TVK Zamojska Telewizja Kablowa, Zamojska.pl
Pani Lila Pietrusiewicz

Wolontariusze:
Pani Stanisława Margol
Pani Zofia Penk,
Pan Krzysztof Piskor
Pani Teresa Madej
Pani Anna Polska,
Pan Jerzy Michalski
Pan Piotr Marzec
Rodzina Poździków
Państwo Panasowie

Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej Luneta w Zamościu

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *