SACROFILM 2015 – O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca (22.02.2015 r.)

Drugi dzień Sacrofilmu to prezentacja festiwali religijnych „Popoli e Religioni” z Terni ( Włochy) i „Kino i pojednanie” z La Salette (Francja). Myślą przewodnią tegorocznego Sacrofilmu jest hasło „O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca”. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie  i dyskusja na temat tworzenia tamtych festiwali, problemach z jakimi muszą spotkać się twórcy festiwali, że tego typu przeglądy muszą obronić się same, ponieważ nie mają dofinansowania od państwa – powiedział gość z Francji Pan Piotr Rak.

W problematykę wojny i pokoju wyraźnie wpisuje się prezentowany w niedzielę dokument ”Cicho pod prąd”, opowiadający o pielgrzymce młodych ludzi z NRD, członków ekumenicznej „Akcji Znaku Pokuty” do Oświęcimia w roku 1965. Wyprawa rowerowa do Polski staje się gestem skruchy i pojednania, który zmieni zarówno ich, jak i polskich gospodarzy. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z reżyserem Tomaszem Kycią.

Jak mówi reżyser filmu, Tomasz Kycia, tego typu wyprawy rowerowe – pielgrzymki były zaczątkiem do napisania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich w 1965 r.

……18 listopada 1965 podczas obrad Soboru Watykańskiego II orędzie podpisało 34 polskich biskupów, m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Autorem i inicjatorem listu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek. List był konsultowany z polskimi i niemieckimi biskupami oraz niemieckimi intelektualistami[1].

Pretekstem były pielgrzymki, jakie w połowie lat 60. odbywali niemieccy chrześcijanie do miejsc zbrodni niemieckich w Polsce oraz tzw. memorandum z Tybingi z 1961. Niemieccy ewangelicy wzywali w nim polityków do zaprzestania zabiegów o rewizję polsko-niemieckiej granicy. 1 października 1965 zachodnioniemiecka Rada Kościoła Ewangelickiego zaapelowała do Niemców o uznanie granic na Odrze i Nysie. ( wikipedia)

Na zakończenie spotkania goście otrzymali prezenty od sponsora tzn.miody roztoczańskie.

Fotorelacja Janek Cios

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *