Rozpoczęły się zamojskie „Spotkania z historią”

14 najnowszych filmów dokumentalnych o tematyce historycznej walczy o statuetkę „Zamość Perła Renesansu” podczas 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”(20-22.08.2020). W czasie 3 dniowego wydarzenia widzowie zobaczą filmy wybitnych twórców filmowych, specjalizujących się w dokumencie historycznym.

Konkursowym projekcjom filmowym, odbywającym się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu towarzyszą spotkania z twórcami. Filmy ocenia jury w składzie: Paweł Woldan, Stanisław Królak, Leszek Wiśniewski. Na najlepszy film „Spotkań z historią” mogą głosować widzowie. Organizatorzy zapraszają festiwalową publiczność do udziału w plebiscycie, który wyłoni laureata Nagrody Publiczności.

Gośćmi tegorocznej edycji „Spotykań z historią” są: Maria Dłużewska, Maria Pisarek, Adam Kraśnicki, Bogusława Stanowska-Cichoń, Sławomir Koehler, Damian Lu Wenta, Zdzisław Cozac, Małgorzata Rodowicz, Joanna Zając, Marek Zając, Mirosław Krzyszkowski, Rafał Geremek, Kamil Niesłony, Maciej Marmola, Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie, Joanna Polak, Wojciech Kalwat i Grzegorz Gajewski.

W finale – 22 sierpnia 2020 – gala festiwalowa, rozdanie nagród oraz koncert Łukasza Jemioły. Wydarzeniom kinowym 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego towarzyszą: wystawy muzealne i fotograficzne, koncert, Przegląd Muzyki Wojskowej i Patriotycznej oraz pokazy historyczne.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to ważne i jedyne w Polsce wydarzenie prezentujące najnowsze produkcje dokumentalne. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu – z kraju i z zagranicy. “Spotkania z historią” to wydarzenie, które pozytywnie wpływa na budowanie tożsamości narodowej, skłania do poszukiwania prawdy historycznej, stwarza przestrzeń dialogu i dyskusji oraz umożliwia wspólne wskrzeszanie pamięci o momentach ważnych w dziejach Polski. W konkursie rywalizują twórcy, których dokonania już dziś wyznaczają nowe kierunki dokumentu historycznego.

Organizatorami 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *