Różne oblicza piękna okiem Elżbiety Dzikowskiej
Co robią kobiety na całym świecie żeby się podobać? To podtytuł wystawy jaką od wczoraj (17 lipca) oglądać można na planszach na Rynku Wielkim przed BWA Galerię Zamojską oraz w samej Galerii.
Elżbieta Dzikowska urodziła się w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim – najpierw filologię chińską, potem historię sztuki. Pracowała w miesięcznikach „Chiny” i „Kontynenty” w Tygodniku Kulturalnym „Radar”, w Redakcji Filmowo-Telewizyjnej TELE-AR i w Interpress-Filmie.
Napisała kilka książek o Ameryce Łacińskiej. Przedstawiła 50 wywiadów z artystami w albumie „Polacy w sztuce świata”. Jest autorką przewodnika „Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce”. Przez wiele lat prowadziła z mężem, Tony’m Halikiem, program telewizyjny „Pieprz i wanilia”, potem sama realizowała program „Groch i kapusta”.
Była kuratorem indywidualnych prezentacji znanych artystów polskich i zagranicznych.
Z Wiesławą Wierzchowską przygotowała dwie wielkie wystawy: „Jesteśmy” (sztuka emigracyjna) dla warszawskiej ZACHĘTY, w 1991 roku i „Ars Erotica” dla Muzeum Narodowego w Warszawie, w 1994 roku.
Dużo podróżuje, jest członkiem Polskiego Oddziału „The Explorers Club” i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Posiada wiele odznaczeń. Jej pasją jest fotografia i odkrywanie Polski. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Fotorelacja Mirosława Chmiela
Ty, Ola, w realu, a ja wirtualnie 😛