Powrót do Sukhotai – fotografia Marka Jawora autorstwa zamojskiej osobowoiści roku 2013

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Centrum Kultury Filmowej Stylowy zapraszają na wystawę fotografii autorstwa zamojskiej osobowoiści roku 2013 Marka “Morando 2013” Jawora.
Powrót do Sukhotai oglądać można w Galerii Stylowy, mieszczącej się w holu CKF-u w niach 18 lutego – 28 marca 2014.

Powrót do Sukhotai to kilkanaście fotograficznych notatek z powrotu autora, po prawie trzydziestoletniej przerwie, do Sukhotai. Ta czternastowieczna metropolia dała początek państwu Tajów. O jej świetności mówią kamienne pozostałości kilkudziesięciu buddyjskich świątyń. Jedynie świątyń, gdyż władcy Sukhotai uznali, że tylko one zasługują na to by być tak trwałe jak skała. I to one są bohaterami pokazanych na wystawie fotografii.
Wystawę uzupełnia kilka zdjęć z Ayutthaya, miasta które od upadku Sukhotai do 1767 roku (czyli zdobycia i zniszczenia przez Birmańczyków) było stolicą Tajów.

Marek Jawor urodził się i mieszka w Zamościu. Dziennikarz, fotograf i wydawca. Fotografuje od 1976 roku. Początkowo była to głównie fotografia dokumentalna i krajoznawcza, a od 1990 roku fotografia wydawnicza. Publikował w prasie krajowej (głównie w Tygodniku Zamojskim, w którym w latach 1990-1998 był fotoreporterem) i zagranicznej. Jest autorem kilku albumów m.in.: Zamość – Miasto Idealne (2006,2010, 2013), Horyniec i okolice (2008) i Ziemia Janowska (2010) oraz wielu innych publikacji.
Swoje zdjęcia prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *