Ponad tysiąc nowych miejsc pracy w Podstrefie Zamość (konferencja) – 21.11.2014
W sali ślubów zamojskiego ratusza odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marcina Zamoyskiego, Prezydenta Miasta Zamość oraz przedstawiciela inwestora, który na terenie Podstrefy Zamość SSE „EURO-PARK” Mielec rozważa lokalizację zakładu produkcyjnego i stworzenie docelowo ponad tysiąca nowych miejsc pracy.
Poniżej zamieszczamy fragmenty konferencji prasowej.
Przedstawiciel inwestora:
“Przedstawiamy inwestycje, którą mamy zamiar zrealizować na terenie Zamościa. Poszukując gruntów na tym rejonie zwróciliśmy się do pana Prezydenta Zamoyskiego o pomoc w znalezieniu działki pod inwestycję. (…) Nie jest to prosta sprawa, ponieważ nasza działka musi mieć minimum 15 hektarów i potrzebuje dużej ilości mediów. (…) Inwestorem jest firma szwajcarska, która ma zamiar wybudować fabrykę związaną z produkcją rolną. (…) Obiekt ten znajduje się w strefie, która została nam zaoferowana. (…)
Pierwsza grupa – około 500 pracowników, będzie współpracować z pracownikami zagranicznymi.(…) W przyszłości mamy nadzieje, że będzie tutaj działała także druga i trzecia zmiana. I wtedy będzie około 1200-1300 osób zatrudnionych na stałe. (…)”
Architekt inwestora:
“Jest to cały kompleks obiektów. Nie jest to sama fabryka. Jest to zakład produkcyjny, magazyn wysokiego składowania oraz centrum logistyczno-wydawcze, które mamy z olbrzymim zapleczem biurowym, parkingowym i zapleczem dla transportu. (…) Oprócz tego ten zespół zapewnia oczyszczanie wody, ścieków. Fabryka jest budowana w najwyższych standardach ekologicznych. Pan Prezydent kładł nacisk na to, aby fabryka nie wyglądała jak fabryka i nie szpeciła krajobrazu. Dlatego nasi architekci, zespół architektów także i włoskich, specjalnie pod tym kątem – by obiekt był także reprezentacyjny – opracował fasadę frontową, która jest bardzo dekoracyjna.(…)
W trakcie konferencji padły także pytania od dziennikarzy:
Przewidywany termin rozpoczęcia budowy inwestycji.
“Chcemy rozpocząć w przyszłym roku jesienią. Projekty techniczne są robione i w Szwajcarii i we Włoszech. Wyposażenie tej fabryki są wykonywane na zamówienie. Na to potrzeba czasu.”
Termin uruchomienia inwestycji.
“Mamy nadzieję, że to się uda w 36 miesięcy. Podobna fabryka została zbudowana w tyle czasu we Francji.”
Jakiego rodzaju fachowców?
“Będziemy chcieli dokonać przeszkolenia. Dopiero podczas szkolenia zostaną wyłonieni pracownicy, którzy będą mogli u nas pracować. Nie są to skomplikowane prace, w związku z czym wiemy, że uda się przygotować kobiety i mężczyzn.(…)”
Kto musi przygotować infrastrukturę?
“Do granicy działki dostaniemy media.”
Inwestora ma także w planach współpracę z okolicznymi rolnikami.
fotografie: Janek Cios