„Polesie” w „Ratuszu”
Od 15 września w Galerii Fotografii „Ratusz” oglądać można wyjątkową wystawę fotografii Zofii Chomętowskiej z lat 1925-1945 prezentujących wielokulturowy świat i życie codzienne Polesia.
Zofia Chomętowska (1902-1991) to artystka, niezwykła i zapomniana postać polskiej kultury, należała do najbardziej znanych i nagradzanych fotografek lat trzydziestych w Polsce. Fundacja Archeologia Fotografii w ramach wystawy Między Kadrami odkrywa nieznane dotąd fotografie tej ciekawej artystki, jak również przypomina najbardziej znane zdjęcia wielokrotnie nagradzane w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ekspozycja zbudowana jest spośród fotografii przedstawiających Polesie, gdzie Chomętowska urodziła się i mieszkała wiele lat. Była członkinią elitarnych stowarzyszeń fotograficznych międzywojennej Polski, była niezwykle aktywną i barwną postacią kulturalnej sceny lat dwudziestych i trzydziestych. Urodziła się w arystokratycznej rodzinie na Polesiu, leżącym dziś w granicach Białorusi. Tam zaczęła fotografować zarówno odwiedzających rodzinne posiadłości przyjaciół, jak i miejscowe targi, kupców, myśliwych i rybaków. Prezentacja tego materiału jest okazją do przypomnienia historii niezwykłego, wielokulturowego terenu, zamieszkałego przez Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Żydów, nie istniejącego już w tym kształcie.
Fotograficzne archiwum Zofii Chomętowskiej, przechowywane przez artystkę w Buenos Aires, gdzie zamieszkała w 1948 roku, przez niemal siedemdziesiąt lat pozostawało niedostępne. Prace Fundacji Archeologia Fotografii nad archiwum fotografki, prowadzone od 2008 roku, pozwoliły po raz pierwszy zaprezentować tak duży materiał szerokiej publiczności. Publikacja i wystawa organizowana przez Fundację we współpracy z Instytutem Polskim w Mińsku oraz Historycznym Muzeum Narodowym w Mińsku przedstawia zdjęcia Chomętowskiej odmieniające dotychczasowe spojrzenie na fotografię powstającą w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce.
Dzisiaj (21 września) po wystawie oprowadzała jej kuratorka Lesya Pchelka.
Wystawa dla zwiedzających dostępna będzie do 10 października.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mirosława Chmiela