Ostatnie projekcje konkursowe 6. ZFF „Spotkania z historią”
„Śląski Ikar – Antoni Gabriel”, „Żbik – Powstaniec z Żoliborza”, „Z Radzionkowa na ołtarze” i „Uratowane z Potopu” to ostatnie cztery spośród 19 filmów konkursowych, które walczą o statuetkę „Zamość – Perła Renesansu”. Filmy zaprezentowano dzisiaj (18 sierpnia) zamojskiej publiczności zgromadzonej w Centrum Kultury Filmowej Stylowy.
Zwycięzców festiwalu wyłoni profesjonalne jury, a swoją nagrodę przyzna także publiczność, która mogła głosować na filmy stosując skalę punktową od 0 do 6. Wyniki poznamy już dzisiaj podczas wieczornej gali na Rynku Wielkim w Zamościu, która uświetni koncert „Ważne piosenki” zespołu Raz Dwa Trzy.
Publiczność obejrzała dzisiaj następujące obrazy:
-Śląski Ikar – Antoni Gabriel, reż. J. Zub
Film o konstruktorze-amatorze z Mnichowic, Antonim Gabrielu, który w 1936 r. w prymitywnych warunkach zbudował… samolot.
-Żbik – Powstaniec z Żoliborza, reż. M. Maślanka, A. Pater
Biografia Jerzego Leonowicza ps. „Żbik , powstańca warszawskiego, który zasłużył się walką w 9. Kompanii Dywersji Bojowej AK. Tytułowy Żbik działał w Szarych Szeregach, w chwili wybuchu walk miał 16 lat.
-Z Radzionkowa na ołtarze, reż. K. Niesłony, M. Marmola
Film o życiu o. Ludwika Wrodarczyka OMI, który przez wiele lat pełnił służbę kapłańską na Wołyniu, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Za ratowanie Żydów w trakcie okupacji niemieckiej został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W 2016 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
-Uratowane z Potopu, reż. M. Jamkowski, K. Kulik (72’)
Film przedstawia historię rzeźb i elementów warszawskich rezydencji głównie Pałacu Kazimierzowskiego Villa Regia zrabowanych podczas tzw. potopu szwedzkiego w XVII wieku. Część z nich została wydobyta z Wisły po 350-u latach przez ekspedycję naukową Uniwersytetu Warszawskiego. Film pokazuje także jak dużo polskich zabytków także piśmiennictwa polskiego znajduje się w Szwecji.