Obchody 75. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę – Zamość, 17.09.2014 r.
Zarówno 17 września, jak 1 września, 1939 roku wyznaczają jedną z najistotniejszych, a zarazem najtragiczniejszych, dat w historii Polski. W tym dniu nasz kraj zaatakowała Rosja sowiecka, idąc w ślady hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy. Agresji dokonano bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny. Zgodnie z radziecko–niemieckim porozumieniem
zawartym w tajnym protokóle paktu Ribbentrop–Mołotow z 23 sierpnia 1939 r. Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. ZSRR złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do 1945 roku.
Napaść doprowadziła do masowych prześladowań narodowościowych na przyłączonych do ZSRR terenach wschodnich II Rzeczpospolitej – aresztowań i osadzeń w obozach koncentracyjnych, egzekucji, morderstw i powszechnych deportacji. Od momentu wkroczenia na tereny Polski Armia Czerwona dokonała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Ocenia się, że ich ofiarą w pierwszych dniach napaści padło 2,5 tyś. żołnierzy polskich, policjantów oraz kilkuset cywilów. W ślad za Armią Czerwoną posuwały się oddziały NKWD dokonujące
natychmiastowych aresztowań i egzekucji miejscowych elit według wcześniej przygotowanych list.
Zamość we wrześniu 1939 roku był okupowany zarówno przez sowietów, jak i Niemców. W 75 rocznicę napaści sowieckiej w Katedrze została odprawiona Msza św. w intencji bohaterskich obrońców naszej ojczyzny – poległych i pomordowanych przez sowietów, a także pokoju w Europie i na świecie. Następnie kombatanci, weterani, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta spotkali się na zamojskiej Rotundzie. Po ceremoniale wojskowym, apelu poległych, salwie honorowej i wspólnej modlitwie zabrał głos prezydent miasta, Marcin Zamoyski. Przypomniał tę tragiczną datę w historii naszej ojczyzny, apelując o pokój. W ciszy i zadumie złożono wieńce i wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniające jpomordowanych.
Uroczystości rocznicowe zakończył nadzwyczajny koncert ,, PAMIĘTAMY ” w kościele O. O. Franciszkanów. Utwory K. Pendereckiego, W. Kilara, J. Maksymiuka, A. Dworaka i W. A. Mozarta wykonała Orkiestra Sinfonieta Cracovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Organizatorem koncertu była Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego przy wsparciu finansowym miasta.
Zapraszamy do relacji fotograficznej z uroczystości.
Fotografie i tekst: Mirosław Chmiel