„Kwestja krwi” spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim 16.12.2014
16 grudnia w klubokawiarni „Szkoła Życia” odbyło się spotkanie z autorek książki „Kwestja krwi” Marcinem Wrońskim.
Miłość, zdrada i zemsta – czyli pierwsze śledztwo aspiranta Maciejewskiego! Siódmy kryminał Marcina Wrońskiego!
Główna akcja “Kwestji krwi” toczy się w 1926 r. Poznajemy więc początki kariery Maciejewskiego w policji, trafia on po przerwanych studiach do prowincjonalnego Zamościa. Równocześnie – bo narracja jest dwutorowa – obserwujemy perypetie bohatera po II wojnie, za czasów stalinowskich, gdy jest trenerem boksu i znów pracuje w Zamościu. I przypadkiem pakuje się w poważne kłopoty z Milicją Obywatelską.
1926, czas po zamachu majowym, aspirant Zyga pełni służbę tajniaka w Zamościu, gdzie czuje się fatalnie, przygnębiony i rozczarowany szarą codziennością miasteczka. Systematycznie od miesięcy zagląda do kieliszka. Pewnego dnia, w wolną od pracy sobotę, otrzymuje pilne polecenie: ma zbadać zaginięcie pewnej nastolatki, pochodzącej z ziemiańskiego rodu, uczennicy miejscowego gimnazjum. Sprawa jest trudna, bo Zyga nie zna środowiska zaginionej i dopiero pozna atmosferę szkoły, pracujących w niej nauczycieli. A także notariusza, który podejrzewa, że dziewczyna nie żyje.
Śledztwo robi się bardzo skomplikowane, a przy okazji zdarzą się rzeczy niebezpieczne – Maciejewski nawiązuje kontakty z zamojskim półświatkiem…
Dla miłośników Wrońskiego jego siódmy kryminał to istna gratka, niespodzianka i cudowna rozrywka
Marcin Wroński (ur. 1972) – polski pisarz i redaktor, absolwent KUL-u, autor m.in. kryminałów retro o komisarzu Zydze Maciejewskim, w których scenerię stanowi przedwojenny Lublin. Jako pisarz związany z Lublinem brał udział w europejskim projekcie Citybooks (2012).
Jego pierwsze próby literackie miały miejsce już w połowie lat 80. W latach 90. był związany z nurtem trzeciego obiegu, w tym czasie napisał i wydał w Lublinie debiutancki zbiór opowiadań Udo Pani Nocy (1992) oraz powieść Obsesyjny motyw babiego lata (1994), „mikropowieść pijacko-przygodową”, do której ilustracje wykonał Marcin Prus. Jako dziennikarz i felietonista współpracował z lubelskim Radiem TOP (prowadzący audycji Fikcja o północy). Tworzył skecze i piosenki dla prowadzonego przez siebie kabaretu pod nazwą Osoby o Nieustalonej Tożsamości.
Fotorelacja Mirosław Chmiel