Kultura na Widoku – nowy projekt w Zamościu

W czwartek, 16 lipca br., na Rynku Wielkim odbyła się inauguracja projektu „Kultura Na Widoku”. Do końca lipca br. przed zamojskim ratuszem ustawiona jest instalacja, która umożliwia posiadaczom urządzeń mobilnych pobieranie muzyki, książek, gier czy filmów.

W zamojskiej odsłonie „Kultury Na Widoku” wzięli udział: Podsekretarz Stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, prezes Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek, radca prawny Albert Stawiszyński oraz przedstawiciele kultury i środowisk twórczych.

Inaugurację poprzedziła debata „Losy kultury w cyfrowej rzeczywistości. Szanse i zagrożenia”, która odbyła się w sali Consulatus zamojskiego ratusza. Rozmawiano m.in. o dostępie i uczestnictwie w kulturze, prawach autorskich czy legalnym korzystaniu z dóbr kultury.

„Kultura Na Widoku” to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu. Regały „Kultury Na Widoku” to uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach 50 polskich miast, w miejscach wydarzeń kulturalnych. Można z nich pobrać filmy, muzykę, książki i gry z legalnych źródeł. Sercem projektu jest strona www.kulturanawidoku.pl

Na instalacjach „Kultury Na Widoku” można znaleźć ponad 900 utworów w cyfrowej wersji – filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia. Projekt będzie dostępny do 11 października w całej Polsce.

Projekt realizuje Fundacja Legalna Kultura. Partnerami strategicznymi są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wizyta przedstawiciela Ministerstwa Kultury była także okazją do zwiedzenia zrewitalizowanych obiektów turystycznych miasta. Prezydent Andrzej Wnuk oprowadził Podsekretarz Stanu Monikę Smoleń po najciekawszych zakątkach zespołu staromiejskiego. (info UM)

Zapraszamy na fotorelację
Janek Cios

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *