Koncert muzyki sakralnej w kościele o.o. Franciszkanów

17 stycznia w kościele o.o. Franciszkanów o godz 18.00 odbyła się Msza św.na której oprawę muzyczną wykonały zespoły dające później koncert kolęd czyli: Ave Spes, Nie Ten Dźień, Studio Piosenki  Autorskiej Tomka Ziąbkowskiego z ZDK w Zamościu.
Jak mówi nam opiekunka zespołu Ave Spes Pani Anna Cios –  , w dzisiejszym koncercie w kościele o.o. Franciszkanów zaprezentowaliśmy autorskie kompozycje o tematyce bożonarodzeniowej zamojskiego twórcy – Tomasza Ziąbkowskiego, do tekstów Tomasza Ziąbkowskiego i innych poetów”
Zamojski zespół wokalny Nie Ten Dzień działa od 18 lat. Wcześniej znany był pod nazwą Cantilena Camerata, od roku 2010 przyjął nową nazwę: Nie Ten Dzień, co wiązało się ze zmianą składu i repertuaru. Członkowie zespołu od 1997 roku, przez kilkanaście lat organizowali liczne koncerty dla mieszkańców Zamościa i okolic, a także festiwal “Muzyka Renesansu”. Zespół ma w repertuarze utwory a cappella z różnych epok, muzykę religijną i świecką, ludową i artystyczną. Posiada także własne opracowania i utwory skomponowane przez innych kompozytorów specjalnie dla zespołu. Chętnie współpracujemy z innymi artystami i kompozytorami. Współpracowaliśmy z zamojskimi zespołami jak: zespół muzyki dawnej Cappella all’ Antico, ZPiT Zamojszczyzna, Studio Piosenki Autorskiej, Zamość Gospel Family. Koncertowaliśmy w ramach różnych lokalnych inicjatyw jak: Zamojskie Lato Teatralne (udział w spektaklu Teatru “A” z Gliwic (Apokalipsa), Zamojskie Dni Kresowe “Dewajtis”, Szturm Twierdzy Zamość, Dni kultur, Noc duchów, Seder – wieczór żydowski w ZDK, Finał akcji “Szlachetna paczka”, Kapele serc itd.

Zespół nie Ten Dzień ma w dorobku 3 płyty: dwie z kolędami i pastorałkami i jedną z muzyką cerkiewną.
Obecny skład zespołu: soprany: Anna Chabros, Małgorzata Koczułap, Anna Proć, alty: Urszula Jarocka, Katarzyna Wawrzyszko, bas: Piotr Koczułap, tenor: Wiesław Jarocki – dyrygent i kierownik muzyczny zespołu.
Wykonaliśmy:
Hej, tam w Betlejem – muz. i sł. Tomasz Ziąbkowski, opracowanie Wiesław Jarocki
Narodził się Boży Syn – muz. i sł. Tomasz Ziąbkowski, opracowanie Wiesław Jarocki
A ty śpij – muz. i sł. Tomasz Ziąbkowski, opracowanie Wiesław Jarocki
Niepojęte dary dla nas daje – kolęda tradycyjna w aranżacji i opracowaniuT. Ziąbkowskiego i W. Jarockiego
Ktoś pukał do drzwi naszych – sł. Ernest Bryll, muz. T. Ziąbkowski, opracowanie T. Ziąbkowski, W. Jarocki
Zgubiliśmy się – sł. Magda Czapińska, muz. T. Ziąbkowski, opracowanie T. Ziąbkowski, W. Jarocki
Ballada wigilijna – sł. Krzysztof Konopa, muz. T. Ziąbkowski, opracowanie T. ziąbkowski, W. Jarocki
Ty uciszasz oceany – sł. Magda Czapińska, muz. T. Ziąbkowski, opracowanie T. Ziąbkowski, W. Jarocki
Bo w Betlejem narodził się Pan – muz. i sł. Tomasz Ziąbkowski, opracowanie T. Ziąbkowski i Wiesław Jarocki

Zespół wokalno- instrumentalny Ave Spes skupia młodzież gimnazjalną i licealną Zamościa. Działa od listopada 2015 r. w parafii O. Franciszkanów. Wykonuje wyłącznie muzykę sakralną. W większości są to utwory autorskie do tekstów zamojskiego poety- Krzysztofa Konopy. Utworów tych nie można słuchać będąc obojętnym – trzeba je przeżyć. W czasie swego krótkiego acz efektywnego działania zespół wzbogacał oprawę mszy świętych, koncertował min. w katedrze zamojskiej, urzędzie miasta i oczywiście w kościele franciszkańskim. Śpiewał także w Kalwarii Pacławskiej i w kościołach Bieszczadów. Zakwalifikował się do XXIII ogólnopolskiego konkursu kolęd i pastorałek, który odbędzie się w dniach 23-24 stycznia 2016r. w Ślemieniu. Młodym wykonawcom oczywiście życzymy samych sukcesów i radości ze wspólnego muzykowania.
Kolędy w wykonaniu zespołów- i te tradycyjne wykonane wspólnie z publicznością i autorskie poruszały serca słuchacza, zmuszały do myślenia. Był to koncert pełen wrażeń i emocji, serca, zadumy wiary i nadziei – Anna Cios

Fotorelacja Janek Cios

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *