JANOSIK 21 – projekcja legendarnego filmu niemego w Zamościu

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu zaprasza na kolejny wakacyjny koncert plenerowy. Już jutro (18 lipca) o godzinie 17:00 Namysłowiacy wraz z muzykami Kwartetu Jorgi wykonają muzykę do filmu niemego „Jánošík 21’’.

„Jánošík 21″ to słowacka produkcja długometrażowa z 1921 roku w reżyserii Jaroslava Siakeľa. Premiera filmu odbyła się dzięki staraniom słowackich emigrantów w USA – reżyseria i jego brata Daniela. Krótko po premierze dzieło zaginęło, odnalazło się dopiero w 1970 roku w Chicago.

Film jest pierwszą produkcja opowiadającą o losach legendarnego rozbójnika, którego postać ciągle żywa jest w kulturze ludowej Polski i Słowacji. Juraj Janosik (żył w latach 1688-1713) i był liderem antyhabsburgskiego powstania chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. W fabule filmu „Jánošík 21″ grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadaną przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy.

Ze względu na wartość kulturową i historyczną dzieła, film w 1995 roku wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Namysłowiacy wykonają muzykę do tego wyjątkowego dzieła wspólnie z instrumentalistami związanymi z Kwartetem Jorgi: Waldemarem Rychłym i Januszem Brychem. Zespół powstał w 1982 i od początku łączy w sobie nurty ludowe, folkowe i klasyczne. W Zamościu wybrzmią orkiestrowe aranżacje opracowane przez Waldemara Rychłego, współgrając z niemym obrazem.

Koncert zaplanowano na sobotę, 18 lipca, na godz. 17:00 na Rynku Wodnym.

Wejście na wydarzenie możliwe jest z wypełnionym oświadczeniami zdrowotnymi (do pobrania i wydruku na stronie: namyslowiacy.pl/covid).

O miejscach będzie decydowała kolejność przybycia z wypełnionymi oświadczeniami.

W przypadku niepogody koncert zostanie przeniesiony do głównej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Królowej Jadwigi 8) i rozpocznie się pół godziny później – o 17:30.

( inf. i grafiki Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *